Buradasın Ankara Psikolog » Cinsel Yaşam » Yeni Tanıştığınız Birisiyle Seks Yapmadan Önce Kendinize Sormanız Gereken 3 Soru

Yeni Tanıştığınız Birisiyle Seks Yapmadan Önce Kendinize Sormanız Gereken 3 Soru

Yazar: Ankara Psikolog

İnsanlar yeni birisiyle tanıştıklarında ve çıkmaya başladıklarında onunla ne zaman ilk seksi yapacakları konusunda kararsız kalırlar ve kaygılanırlar. Çünkü hem karşıdaki kişi hem de kendileri için bu durumun kötü sonuçlanmasını ve sorunlara yol açmasını istemezler.

Bunun için birçok kişi arkadaşlarından, bazen ailelerinden veya uzmanlardan tavsiye alırlar. Kitapları ya da başkalarının sözlerini dinlemeden önce kişinin kendisine kulak vermesi de bu sürecin kolaylıkla atlatılabilmesini sağlar.

Seks, çok doğal bir insan ihtiyacıdır. Fakat cinsel hayatı yürütmek oldukça zor bir durumdur. Çünkü cinselliğimiz sadece hormonlarımızdan ya da içgüdülerimizden değil, duygu dünyamızdan ve diğerleriyle olan ilişkilerimizden de etkilenir. Bu bakımdan seks birçok zaman birbirinden çok farklı yalnızlık, sevilmek, heyecan yaşama gibi ihtiyaçların giderilmesi için kullanılır.

Aşağıdaki egzersizleri uyguladığınızda, bir kişiyle cinsel ilişkiye girmeden önce karşılamak için ne gibi ihtiyaçlarınızın olduğunu ve bu ihtiyaçların giderilmesinde yapacağınız seksin nasıl bir şeye hizmet edeceğini göreceksiniz.

Geçmişi kullanın.

Daha önce yaptığınız seksleri ve sonrasında nasıl iyi hissettiğinizi düşünün. Sonrasında ise pişmanlıklarınızı ve seks sonrası hissettiğiniz utanç ve suçlulukları hatırlayın. Başka bir kişiyle mi ilişkiniz vardı? O seks yaptığınız kişi ile ilgili kafanız net miydi? İşleri ağırdan mı almıştınız yoksa aceleye mi getirmiştiniz? Geçmişi kullanarak şu anki durumunuzla benzerlikler kurmaya çalışın. İyi anıları daha fazla hatırlıyorsanız seksin karşılandığında sizi mutlu edebilecek bir ihtiyaçtan kaynaklandığını söyleyebilirsiniz.

Seksten sonra nasıl hissedeceğinizi düşünün.

Bu da sizin bazı ihtiyaçlarınızı tanımlamanız açısından yardımcı olacaktır. Eğer seks sonrasında kendinizi güvende ve sevilmiş hissetmek istiyorsanız, kendinizi güvende hissedene kadar veya sevildiğinizi gerçekten anlayana kadar o kişiyle cinsel ilişkiye girmeyin. Eğer hamilelik gibi kaygı verici durumlarla karşılaşmak istemiyorsanız bunun için gerekli koruyucu önemleri alın. Önce seksten sonra nasıl hissetmek istediğiniz tanımlayın, sonra bunun için gerekli adımları atın.

İletişim kurun.

Cinsel ilişki yaşayıp yaşamamaya tek başına karar vermeniz zor olabilir. Bu tanıştığınız yeni kişi ile olası ihtiyaçlarınız ve seks yaptıktan sonra neler olabileceği konusunda konuşabilirsiniz. Karşı tarafın konuşmasını dikkatlice dinleyin ve onun neler hissedebileceğine ya da bu seksi ne kadar isteyip istemediğine odaklanın. Düşüncelerinizde bir paralellik varsa ona göre cinsel ilişkiye o an girmeyi veya daha rahat hissedeceğiniz bir zamana ertelemeyi düşünebilirsiniz. Fakat düşüncelerinizde bir zıtlık varsa ve anlaşamıyorsanız sonrasına ertelemek en iyi seçenektir.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !