Buradasın Ankara Psikolog » Yaşam » Yüzlerimiz Mükemmel Simetriye Sahip Olsalar Böyle Görüneceklerdi

Yüzlerimiz Mükemmel Simetriye Sahip Olsalar Böyle Görüneceklerdi

Yazar: Ankara Psikolog

Güzellik kavramı nesiller boyunca filozofların, sanatçıların, entellektüellerin anlamak için kendilerini paraladıkları bir kavram olmuştur. İnsanların hayatları boyunca başkalarına duydukları çekim, cinsel arzu, heyecan gibi duyguların tümü kendilerinde olan güzellik algısıyla alakalıdır.

Kimileri güzelliği sevdiği kişide olan bir fiziksel özellikle açıklarken kimisi “ideal güzellik” adı altında pürüzsüz bir cilt, orantılı bir vücut, ve belki de simetrik bir yüz tanımlar. İnsanların “simetri” takıntısından esinlenen fotoğrafçı Alex John Beck “Both Sides Of” adını verdiği çalışmasında mükemmel simetriyi oluşturduğu fotoğraflar çekmiştir. 10 farklı kişinin fotoğrafını çekip bu fotoğraflardan simetrik yüzler ortaya çıkarmıştır. Modellerinin yüzlerinin sol ve sağ yarılarını kullanarak iki farklı simetrik yüz elde eden fotoğrafçı ortaya 20 tane yapay yüz çıkarmıştır. Sanatçının oluşturduğu yüzler bazen nerdeyse ürkütücü görünmektedirler.

Sanatçının çalışmasında ortaya çıkan fotoğraflar birbirlerinden o kadar farklıdır ki yüzün iki tarafının da ne ölçüde farklı karakteristik özelliklere sahip olduğunu gözler önüne sermektedir. Aynı zamanda da hiçbir yüzün tamamen simetrik olmadığını göstermektedir.

Eğer siz de simetriyi bir güzellik ölçütü olarak görüyorsanız belki de fotoğrafları inceledikten sonra güzellik tanımınızı yeniden gözden geçirmek isteyebilirsiniz.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !