Buradasın Ankara Psikolog » İlişkiler » Zeki Olmanın Olumsuz Yönleri

Zeki Olmanın Olumsuz Yönleri

Yazar: Ankara Psikolog

Zekâ insanlara birçok alanda avantaj sağlar, olumlu pek çok etkisi de vardır ama bazen zeki olmak insanı yorar, problem yaratır. Neden mi? İşte bu sebeplerde dolayı:

  1. Yaptığınız şakalar anlaşılmayabilir

Beyniniz hızlı çalıştığı ve karmaşık bağlantıları kolaylıkla kurabildiği için artarda espriler yapabilirsiniz, bunlar sizin için çok anlaşılır da olabilir ama herkese aynı şekilde hitap etmeyebilir.

  1. İşleriniz ASLA bitmez

Zihniniz sürekli çalışır ve yaptığınız işlerde her zaman düzeltecek bir şeyler ararsınız. Kendinize iş çıkardığınız da söylenebilir.

  1. Mutluluk sizin için ulaşılması zor hale gelebilir

Bir önceki maddeyle bağlı olarak kolay tatmin olmayan yapınız ruh halinizi de etkiler. Kolay kolay mutlu olmazsınız çünkü tamamlanmış hissetmezsiniz. Aklınızın bir köşesini kurcalayan şeyler mutlaka olur.

  1. Sosyal ortamlarda sizi garip bulabilirler

Basit konuları konuşmak sizin için kolay olmayabilir çünkü beyniniz karmaşık çalışır. Sizin ilginizi çeken veya sizin açtığınız konular diğerlerine biraz garip gelebilir.

  1. Hatalı olmak sizin için bir seçenek değildir

Kendinize yüksek standartlar belirlersiniz aslında hayatta kendi işinizi zorlaştırırsınız. Beklentileriniz yüksektir ve hata yapmaktan hiç hoşlanmazsınız. Her işe tüm kapasitenizi vermek için uğraşırsınız.

  1. Biraz ara vermek rahatlamak sizin için çok zorlayıcıdır

Sizin kendinizden beklentileriniz yüksek oldukça çevrenizin beklentisi de artar. Arada bir siz de tembellik etmek dilenmek istersiniz ama bir bakarsınız ki gerçekten hiç zamanınız yok.

  1. Beklentileriniz ve başarısızlık birleşirse sonuçlar kötü olur

Sürekli çabaladığınız için yorgun da düştüğünüzden fiziksel sağlığınızda zarar görür ama bir başarısızlıkla karşılaştığınızda üstesinden gelemez ve kabullenemezseniz depresyona girebilirsiniz. Hayal kırıklığınız da büyük olur.

  1. Otoriteyle sorunlarınız vardır

Başka insanlardan emir almak sizi çok rahatsız eder. Kendi aklınızla hareket etmek istersiniz çünkü hayatta en çok güvendiğiniz şey odur.

  1. İşsizlik sizin için çok bunaltıcıdır

Aktif zihninize ayak uyduran aktif bir yaşam sizi daha mutlu eder ama bir uğraşınız yoksa duvarlar üstünüze üstünüze gelir ne yapacağınızı şaşırırsınız.

  1. Kendinizi tanımlama konusunda sıkıntılar yaşayabilirsiniz

Ben çok zekiyim deseniz kibirli olursunuz, zekanızı küçümseseniz de kendinize yediremezsiniz. Kibirli olmadan ve kendinizi küçümsemeden bir orta yol bulmaya çalışırsınız.

Tüm bu bahsettiklerimiz büyük zihinlerin yaşayabileceği zorluklar olsa da biraz uç noktalarda olduğunu kabul ediyoruz. Zeki her insan bu problemleri yaşamak zorunda değil. Yine de kafasından geçenleri anlatamamak, karşıdan tepki alamamak zorlayıcı bir durum olsa gerek J

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !