Buradasın Ankara Psikolog » Kişisel Gelişim Ve Yaşam Koçluğu » Zekice Kararlar Alabilmek İçin İzlemeniz Gereken 7 Adım

Zekice Kararlar Alabilmek İçin İzlemeniz Gereken 7 Adım

Yazar: Ankara Psikolog

Hayat boyu herkes bir ya da birçok kez zor kararlar almanın eşiğine geliyor hem de ne yapacağını bilmez bir halde. Bazen tek istediğimiz bizim yerimize karar alacak birini bulup kendimizi bu yükten kurtarmak olsa da kendi hayatımızı ilgilendiren kararları kendimiz alabilmeliyiz. Kolay olmayabilir evet, ama çoğu zaman imkansız hale getiren yine bizleriz. Bu içerikteki adımları izleyerek kararlarınızı daha kolay ve akıllıca alabilmenizi umuyoruz. Keyifli okumalar.

Probleminizi açıklığa kavuşturun

Karar alma konusunda zorlanıyorsanız atmanız gereken ilk adım önünüzdeki durumu anlamanızdır. Bir problem varsa önce tüm yönleriyle bu problemi incelemeli, tam olarak neyle karşı karşıya olduğunuzu anlamalısınız. Durumu veya sorunu yazıya dökmek daha önce fark etmediğiniz şeyleri fark etmenize yardımcı olabilir.

Tüm gerçekleri öğrenin

Problem açıklığa kavuştuktan sonra hakkında olabildiğince çok bilgi edinin. Siz tüm gerçekleri bilmiyor olabilirsiniz o yüzden araştırma yapmanız gereken nokta tam da burası. Bir durum hakkında ne kadar çok şey bilirseniz o kadar kolay karar verirsiniz. Diğer türlü belirsizlik sizi kararsızlığa iter.

Başkalarından fikir alın

Geldiğiniz üçüncü aşamada başkalarından fikir almalısınız. Sizinle empati kurabileceğini düşündüğünüz insanlarla bir araya gelip konu hakkında beyin fırtınası yapabilir, onların fikrini alabilirsiniz. Benzer durumu yaşamış bir insana denk gelirseniz onun deneyimlerinin size çok faydası olacaktır.

Tüm olasılıkları belirleme

Bu adımdan itibaren harekete geçtiğinizi hissedebilirsiniz. Karar vermeniz gereken tüm olasılıkları gözünüzün önüne getirmelisiniz. Hangi seçenekler arasında karar vermeniz gerektiğini görmek işinizi kolaylaştıracaktır.

Olası sonuçları belirleme

Karşınızda birçok seçenek varsa her birinin de farklı sonucu var demektir. Karşı karşıya olduğunuz durumlar size ne kazandırır ya da kaybettirir diye düşünüp hiçbirini gözden kaçırmamak için yazabilirsiniz. Bunu yaptığınızda ortaya somut bir şeyler çıkar ve aklınızda soru işareti oluşan birçok  şeyin cevabını görürsünüz.

Sizin için en avantajlı olanı seçme

Tüm olasılıkları değerlendirdikten sonra size en çok fayda sağlayacak olana otomatik olarak yönelirsiniz. İşte karara vardığınız nokta tam da burası. Sürecin en başında aklınıza gelmeyen olumlu durumlar karşınızda, geriye sadece seçmek kaldı. En akıllıca olan seçim karşınızda duruyor.

Değerlendirme ve düzenleme

Karar verdikten sonra bir deneme yapabilirsiniz, bakalım işler yolunda gidiyor mu? Bazen gerçek hayatla kafamızda tasarladıklarımız uymayabilir. Öyle bir durumla karşılaşırsanız panik olmayın çünkü zaten adım adım çalıştınız. Hangi adımda düzenlemeye gitmeniz gerekiyorsa düzenleyin ve tekrar deneyin.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !