Buradasın Ankara Psikolog » Popüler Psikoloji » Doğuştan Dahi Olduğunuzun 5 İşareti

Doğuştan Dahi Olduğunuzun 5 İşareti

Yazar: Ankara Psikolog

Doğuştan dahi olanlardan mısınız? Eğer bu özellikler sizde de varsa bu gruba dahil olabilirsiniz..

Doymak bilmez bir merak duyguları vardır.

Dâhilerin her an, her şeyi merak etmek gibi bir huyları vardır. Diğer insanları, diğer gezegenleri, okyanusun derinliklerini kısacası sınır tanımadan her şeyi merak ederler ve bunlarla ilgili bir şeyler öğrenmek isterler.

 

Okumaktan keyif alırlar.

Sürekli okuyan insanlar bazen gözümüze sıkıcı gözükürler fakat dâhiler için okuma zihinlerini geliştirmenin en etkili yoludur. Kitapların içine gömülmekten, gözleri ağrıyana kadar okumaktan dâhiler büyük zevk duyarlar.

 

Sınırlarını zorlamayı severler.

Dâhiler yeni şeyler öğrendikçe hem kendilerini hem de etrafındaki insanları sorularla zorlarlar. Öğrenme sürecinin en iyi sorgulayarak olabileceğini düşünürler. Sonu gelmeyen felsefi tartışmalara girmeye bayılırlar.

 

Unutmaya meyillidirler.

Unutkanlık dâhiliğin çok açık bir işaretidir. Aynı anda olabildiğince bilgiye ulaşmaya çalışan bu kişiler ister istemez günlük hayatındaki bazı şeyleri yapmayı unuturlar, kafasının üstündeki gözlüğü, ellerindeki kalemi ararlar.

 

Kendileriyle sık sık konuşurlar.

Bizlere kendi kendine konuşan insanlar garip hatta sorunlu gelse bile birçok araştırma kendileriyle konuşan insanların daha zeki olduklarını gösteriyor. Dâhilerin kendileriyle konuşma sebeplerinin başında fikirlerini ya da öğrenmek istedikleri şeyleri daha iyi hatırlamak geliyor.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !