Buradasın Ankara Psikolog » Popüler Psikoloji » Evinizde Neden Bir Kedi Olmalı?

Evinizde Neden Bir Kedi Olmalı?

Yazar: Ankara Psikolog

Bir evin sakinleri arasında hayvan varsa o evin havası mutlaka değişir. Hiç evcil hayvanı olmamış bir insan sizi asla anlamayabilir ama size göre evcil hayvanınız olmadan eviniz ev değildir.

Eğer tüm hayatınız boyunca yanınızda olmamışsa evcil hayvanınız “Önceden nasıldı hayatımız?” diye de düşünürsünüz sık sık. Evcil hayvanınız sizin canınız, evinizin bir ferdi olmuştur. Bu yazımızda özel olarak neden bir kediye sahip olmanız gerektiğinden bahsedeceğiz ama tüm hayvan dostu evlere bu yazımızla bir selam gönderiyoruz.

Evinizde bir kedi olmalı, çünkü:

Kediler komiktirler.

Gerçekten kediler çok komik ve eğlenceli hayvanlardır. Dans eder gibi hareketleri, zıplamalar, koşuşturmaları, bir toz parçasından bile büyülenmeleri sizi inanılmaz derecede eğlendirebilir. İnanmıyorsanız hemen bir komik kedi videosu izleyebilirsiniz J

Size her şeyin yatak olabileceğini gösterirler.

Lavabo, inanılmaz derecede küçük bir kutu, bilgisayarınızın klavyesi ya da yere düşmüş bir parça kağıt, her şey ama her şey kediler için bir yatak olabilir. Kediler size yatak olarak kullanılabilecek nesnelerin sınırsız olduğunu gösterirler.

Size çok iyi eşlik ederler.

Kediniz yeri geldiğinde size en yakın arkadaşınızdan daha iyi eşlik eder. Sizinle takılır, rahatlamanıza yardımcı olur, beraber oyunlar oynarsınız, birbirinize sokulup uyuyabilirsiniz. Bir kediyle hem hüznü hem mutluluğu paylaşabilirsiniz.

Sevgi doludurlar.

Kedinizle sevgi tanımınız aynı olmayabilir, canı istediğinde sevgisini kendi yöntemiyle gösterebilir ancak bir kedi asla ve asla nankör değildir. Öyle zamanlarda size olan sevgisini gösterirler ki kalbiniz yumuşacık olur. Ona sarılıp sonsuza kadar öyle kalmak istersiniz.

Size hediyeler getirirler.

Eğer kedinizin evden dışarı çıkmasına izin veriyorsanız dışarda bir suça karışıp size ölü bir hayvan getirebilir. Bu ona göre bir hediyedir. Benzer şekilde evin içinde de sağdan soldan yürüttüğü eşyaları beklenmedik bir zamanda yatağınızda bulabilirsiniz.

Onlara saçma isimler verirseniz önemsemezler.

Kedinize istediğiniz fantastik, saçma, gülünç ismi verin hiç umursamazlar. Yine de kedinizi veterinere götürdüğünüzde ismini soracaklarını bilmelisiniz. Eğer sizi utandıracak bir isim verdiyseniz belki de iki isim verebilirsiniz. Gizli kimliği olan kedi fikri hiç de fena değil.

Kediler tatlıdır, hem de çok tatlıdır.

Cidden böylesi tüylü, yumuşacık kıpır kıpır bir şeyin etrafta gezinmesi kadar güzel bir şey olabilir mi? Hele ki yavrular yok mu yavrular… Büyüdüklerini görmek kadar tatlı bir şey daha yok.

Kedilerin çıkardıkları sesler sağlığınıza faydalıdır.

Özellikle kedilerin mırlamalarının insan sağlığına olumlu etkileri olduğunu kanıtlayan çalışmalar yapılmıştır. Tüm kedi sahipleri o mırıltının stres ve kaygıyı azalttığı konusunda bize katılacaktır eminiz.

Temizdirler, tuvalet alışkanlıkları vardır.

“Nasıl yani kediyi yıkamıyor musunuz?” diyenlerden olmayın lütfen. Çok ciddi bir şekilde kirlenmemişse, kediler yıkanmaz. Kediler kendi kendilerini yalayarak temizlenirler. Ayrıca kediler tuvalet alışkanlığı kazandırmak için aşırı çaba sarf etmeniz gerekmeyen hayvanlardır. Doğal olarak kumlarını gider, tuvaletlerini yapar ve üstünü kapatırlar.

Eğer aklınızda kedi sahibi olma fikri varsa ve bir kedinin bakımını üstlenecek sorumluluk bilincine sahipseniz, şartlarınız da uygunsa hiç beklemeyin deriz. Çünkü bir evcil hayvana sahip olmanın keyfini yaşamadan bilemeyeceksiniz J

 

Kaynak: http://www.lifehack.org/285000/14-reasons-why-you-should-have-cat-home

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

1 Yorum

Ali 03 Temmuz 2017 - 19:41

Eeet

Cevapla

Yorumunuzu Bekliyoruz !