Buradasın Ankara Psikolog » Psikoterapi Teknikleri » Skinner Kutusu Nedir? Ne İşe Yarar?

Skinner Kutusu Nedir? Ne İşe Yarar?

Yazar: Ankara Psikolog

Skinner Kutusu, edimsel koşullanmada kullanılan; içerisinde hayvanın basarak yiyecek, içecek almasını sağlayan bir anahtar veya tuş yani manivela barındıran kapalı bir cihazdır.

B. F. Skinner tarafından geliştirilen bu alet araştırmada kullanılan hayvanın cinsine ve deneyin değişkenlerine göre farklılık gösterebilmektedir. Temelde hayvanın istenen davranışı gerçekleştirmesi ve karşılığında ödüllendirilmesi prensibiyle çalışmaktadır.

Başlangıçta kutunun içine bir fare yerleştirilmiştir. Farenin kutu içerisindeki hareketleri kısıtlanmamakta ve rahatça dolaşmasına izin verilmektedir. Kutu içerisinde dolaşırken yiyecek almasını sağlayacak manivelaya tesadüfen basan fare daha sonraki denemeler boyunca hız kazanmış ve manivelaya bastığında ödülünü alacağını öğrenmiş olmuş yiyecek almasını sağlayacak manivelaya tesadüfen basan fare daha sonraki denemeler boyunca hız kazanmış ve manivelaya bastığında ödülünü alacağını öğrenmiş olmuştur. Bu şekilde edimsel koşullanma başarıyla gerçekleştirilmiştir.

Skinner Kutusu ile gerçekleştirilen deneylerde  hayvanın manivelaya basma sayısına, basma süresine, basma hızına, basma aralığına bakarak deneyler çeşitlendirilmiş ve literatüre değerli bilgiler kazandırılmıştır.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !