Buradasın Ankara Psikolog » Bağımlılıklar » Facebook Bağımlısı mısınız?

Facebook Bağımlısı mısınız?

Yazar: Ankara Psikolog

Sosyal paylaşım siteleri hayatımızda büyük bir yer edinmeye başladı kuşkusuz bunlardan en meşhuru da Facebook. Günümüzde birçok insan farkında olarak ya da olmayarak Facebook bağımlısı haline gelmiş durumda. Peki, bir kişinin Facebook bağımlısı olup olmadığını nasıl anlarsınız? İşte bağımlılığın7 işareti:

Facebook’ta aşırı zaman geçirmek

Günde 2 saatten fazlasını bu sitede geçirmek ‘aşırı’ zaman geçirmek olarak değerlendirilebilir.

Takıntılı bir şekilde profilinizi düzenleme

Aslında yapacak bir sürü işiniz olmasına rağmen vaktinizi hep Facebook’ta geçiriyorsunuz ve profil fotoğrafınızı haftada birkaç kez değiştiriyorsunuz.

Durum güncelleme kaygısı

Günde en az 3 kez durumunuzu güncellemezseniz kendinizi gergin, endişeli ve hatta suçlu hissediyorsunuz.

Banyo güncellemeleri

Banyoya, tuvalete giderken bile telefonunuzu yanınızdan ayırmıyorsunuz böylece Facebook’a sürekli girip durum güncelleyebiliyorsunuz.

Evcil hayvanlarınızın da Facebook hesabı var

Kendi hesabınızın yanında evcil hayvanlarınıza da hesap açtınız ve düzenli olarak onlara da girip paylaşım yapıyor, arkadaş ediniyor, durum güncellemesi yapıyorsunuz.

Facebook gecikmesi

Facebook’ta zaman geçirmek yüzünde kaçırdığınız buluşmalar, toplantılar, ödev veya proje teslimleriniz oluyor.

Arkadaş takıntısı

Hesabınıza girdiğinizde sizi yeni arkadaşlık isteklerinin beklemesini umuyorsunuz çünkü arkadaş sayınız size yeterli gelmiyor. 600 arkadaşınız olsa bile daha fazlasını istiyorsunuz. (Oysa yarısıyla gerçekten arkadaş bile değilsiniz.)

 

Eğer yukardaki listede yazanlardan en az ikisine sahipseniz sosyal ağ yaşantınız gerçek yaşantınızı gölgeliyor olabilir. Eğer hızlı bir şekilde bağımlılığınızdan kurtulmak isterseniz işe Facebook uygulamasını telefonunuzdan silerek başlayabilirsiniz. Daha kesin bir adım isterseniz hesabınızı dondurmanızı öneriyoruz.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !