Buradasın Ankara Psikolog » Bağımlılıklar » Oyun Bağımlılarının Beyinleri Nasıl Farklıdır?

Oyun Bağımlılarının Beyinleri Nasıl Farklıdır?

Yazar: Ankara Psikolog

Video oyunu bağımlılığı, bir kişinin diğer insanlara göre çok aşırı bir şekilde bilgisayarda veya diğer platformlarda oyun oynama isteği olarak tanımlanıyor. Bu ihtiyaç kişinin günlük yaşantısını oldukça etkiliyor ve eğer bu ihtiyaç doyurulmazsa uzun dönemli olarak kişide rahatsızlıklara ve depresyona neden olabiliyor. Bu alandaki araştırmalar, video oyunu bağımlılığının aslında kumar bağımlığı ile birlikte en etkili bağımlılık olduğunu, her ikisinde de beyinde çok yüksek miktarlarda dopamin salgılandığını gösteriyor.

Tüm bağımlılıklarda olduğu gibi, bu bağımlılığın da kişiye fiziksel ve psikolojik maliyetleri oluyor. Fakat sadece video oyunu bağımlılığına bakıldığında, yeni bir çalışma bu oyunlara bağımlı olan kişilerin nörolojik olarak farklı bağlarının olduğunu ve beyinlerinin farklı bölgelerin arasında aşırı miktarda bağlanmanın olduğunu gösteriyor.

Bir çalışmada bilim insanları video oyunu bağımlılığı olan 200 erkek çocuğuna beyin taraması gerçekleştiriyorlar. Sonuçlar gösteriyor ki video oyunu bağımlılığı olan çocuklarda beyinlerinin farklı bölgeleri, bağımlılığı olmayan diğer insanlara göre çok daha farklı şekilde bağlanıyor. Bu farklı bağlantı türü bağımlılığı olan çocukların daha iyi odaklanmalarını veya bir işlem sırasında daha çabuk tepki vermelerini sağlıyor. Ayrıca refleksler ve koordinasyon konusunda da olumlu yönde etkide bulunuyor.

Ancak bu bağlanmaların olumsuz bir etkisi de var. Bu durum çocuklarda zayıf dürtüsel kontrole ve diğer rahatsızlıklara yol açabiliyor. Bir diğer bulgu, bu bağlanma türünün şizofreni, otizm veya paranoya gibi psikolojik rahatsızlığı olan kişilerde olduğunu da gösteriyor.

Her ne kadar birçok insan bu rahatsızlığı çok ciddiye almasa da video oyunu bağımlılığında nörolojik faktörlerin etkisi oldukça önem verilmesi gereken bir konu. Burada anlatılan çalışma gibi yeni yapılacak araştırmalar zaman geçtikçe bu konunun da aydınlanmasına olanak sağlayacak.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !