Buradasın Ankara Psikolog » Bağımlılıklar » Röntgencilik Nedir?

Röntgencilik Nedir?

Yazar: Ankara Psikolog

Couple behind the window

Röntgencilik, bir kişinin diğer insanları onların özel alanlarında giyinirken, duş yaparken veya seks yaparken izleme ve bunu yaparken cinsel bir istek duymasıdır.

Cinsel parafililerden olan röntgencilik diğerlerinin kişisel alanlarındaki hareketleri izlemeyi içerir. Röntgenci olan insanlar bazen cinsel içerikli konuşmaları duymak gibi fanteziler de kurabilirler. DSM’e göre bir kişiye röntgencilik ile ilgili bir teşhis koyulabilmesi için, bu kişinin 6 aylık bir süre içerisinde diğerlerinin kişisel alanlarında yaptıkları özel eylemlerini izlemek, bunlarla ilgili fanteziler kurmak gibi süreçlerin içinde olması ve bunları eyleme geçirmesi veya bu durumdan şikâyetçi olması gerekmektedir. Röntgencilik tipik olarak izlenen kişinin bunun farkında olmamasını veya kendi izni olmadan izlenilmesini içermektedir.

Günlük hayattaki kullanımıyla röntgencilik genelde kişilerin yakınlarını soyunurken, mastürbasyon yaparken ya da seks yaparken izlemeyi içermesi anlamıyla kullanılır. Fakat röntgenciliğin bir parafili olarak değerlendirilebilmesi için röntgencinin günlük yaşantısını olumsuz olarak etkilemesi gerekmektedir.

Röntgencilik Nasıl Tedavi Edilir?

Röntgencilik, eğer röntgenci kişi özellikle komşuları ya da hiç tanımadığı insanları izlemek gibi bir durumu içeriyorsa ciddi anlamda hukuksal yaptırımları vardır. Bu yüzden birçok insan bu suçtan yargılanana kadar böyle bir yardım talebinde bulunmaz.

Terapide kişinin aklına gelmesini durduramadığı röntgencilikle ilgili düşünceler üzerinde durulur ve bu konuda yardımcı olunur. Terapistler kişinin cinsel isteklerinin daha kabul edilebilir formlara dönüşmesini sağlayarak röntgenciliğin önüne geçmeyi hedeflerler.

Röntgenciliğin tedavisinde herhangi bir ilaç tedavisi bulunmaktadır fakat ceza sisteminin bir parçası olarak kimi yerlerde cinsel isteği azaltan ilaçlar bu kişilere verilmektedir.

 

 

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !