Buradasın Ankara Psikolog » Sınav Kaygısı » Sınav Kaygısı Yaşayanlara Pratik Öneriler

Sınav Kaygısı Yaşayanlara Pratik Öneriler

Yazar: Ankara Psikolog

Sınav kaygısı tüm bilgileri alıp götüren insanı çıkmaza sürükleyen psikolojik bir sıkıntıdır. Bu kaygılarla baş etmek kişinin kendi elindedir. Bu konuya yardımcı olabilmek için bazı öneriler sunulabilir;

Sınav Kaygısı Yaşayanlara Pratik Öneriler

–        Son dakika ders çalışmak oldukça yanlıştır. Tüm hafızayı alt üst edebilir.

–        Uykunun alınmış olması girilecek olan sınavda kaygıların önüne geçecek rahatlığı sağlayacaktır. Sınavı düşünerek uykudan olmak yerine uyuyup dinlenmek hedeflenmelidir.

–        Beslenme oldukça önemlidir. Aşırı derecede nikotin almak, kafeinli içecekler hem stresi artıracak hem de kan basıncı üzerinde olumsuz etkiler yaratacaktır. Fazlaca şekere yüklenmekte yanlıştır. Yapılacak güzel ve hafif bir kahvaltı kişiye direnç kazandıracaktır. Yanlış beslenme tarzı zaten sınav stresi taşıyan kişiye karın ağrısı türünden fiziksel rahatsızlıklar getirebilecektir.

–        Aile korkusunu yenmek: Bazen aileler çok yüklenmese bile çocukta şöyle bir inanç gelişmektedir; ‘’ sınavı kazanamazsam sonum olacak ‘’. Oysaki hiçbir aile çocuğunun sonunu getirmez sadece fazla baskı yapıp çocukları strese sokma durumu olabilir. Bu tarz aile yaklaşımları yanlıştır. Bu konular için ailelerin de eğitiliyor olması gerekecektir.

–        Hayalperest olmamak lazım: kişi ne yapacağını az- çok biliyordur. Ağır hedef belirlemek psikolojiyi alt üst ederek tüm bilgileri birbirine karıştırabilir. Denemelerde çok net çıkaramayan bir kişi; tıp fakültesi hedefliyorsa bu yanlış olacaktır. Kendi ilgi alanı ve branşına yönelerek elinde olanı da kaybetmemek için savaşılmalıdır.

–        Kendini aptal yerine koymak :’herkes iyi ama ben değilim. Zekâmla ilgili sıkıntılarım var’’ gibi çıkmaza girmek yanlış olacaktır. Herkesin algılama, öğrendiğini hafızada tutma şekli başkadır. Kimi insan beden eğitim öğretmeni, kimi insan hukukçu, kimisi de tıp dalında kendisini geliştirebilir. Meslek idealleri de yapılabileceklerle doğru orantılı olmalıdır. Böyle yaklaşılırsa kişi kendisini aptal gibi hissetmeyerek elinde olan yeteneği ile gurur duyacaktır.

–        Kas gevşetme ve nefes egzersizleri: son günlerde rahat olmak önemlidir. Doğa yürüyüşleri ve açık havada yapılan egzersizler tüm metabolizmaya hayat verebilir. Beyin rahat bırakılacağı için adeta nefes alacak ve bilgileri daha rahat depolayacaktır.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !