Buradasın Ankara Psikolog » Genel » Yeni Bir Terapist Bulmanız Gerektiğini Söyleyen 7 İşaret

Yeni Bir Terapist Bulmanız Gerektiğini Söyleyen 7 İşaret

Yazar: Ankara Psikolog

Bugün birçok insan daha iyi bir yaşama kavuşmak için ruh sağlığı uzmanlarıyla görüşüyor. Terapinin başarısı için sizin durumunuz kadar psikoterapistin karakteri, uygulamaları ve uzmanlık alanları da önem arz ediyor. Terapi sürecinde yaşayabileceğiniz sorunlar, yeni bir terapiste görünmeniz yönünde işaretler olabilir.

İşte dikkat etmeniz gereken 7 konu:

İlişki sorunu

Terapi sürecinde terapist ile danışan arasında bir ilişki kurulur ki bu terapinizin başarısı için oldukça önemlidir. Eğer aranızdaki bağ size profesyonelce gelmiyorsa veya birkaç seans sonunda gereken güveni kuramayacağınızı hissederseniz, başka terapistleri denemek sizin için iyi bir seçenek olabilir.

İlerleme sorunu

Terapide bazı sorunların çözümü uzun zaman aldığı doğrudur. Ama aylar geçmesine rağmen hiçbir şekilde ilerleme kat edememişseniz, başka yaklaşımlarla çalışan terapistlere görünebilirsiniz.

Sınır sorunu

Eğer terapistiniz sizinle, terapi amacının dışında ve dışarıda kişisel bir ilişki geliştirmek istiyorsa bunun hiç profesyonelce bir davranış olmadığını söyleyebiliriz. Sorunlarınız için yeni birilerini aramalısınız.

Dikkat dağıtıcılar

Terapistiniz sürekli seanslarınızı iptal ediyor, geç geliyor, terapi esnasında telefonla konuşuyor, mesajlaşıyor veya sizinle hiç ilgilenmiyormuş gibi görünüyorsa, size dikkatini tam olarak verecek yeni bir terapist bulmalısınız.

Yargılama ve utandırma

Herkesin belirli bir değer sistemi vardır. Ama terapist sizi inançlarınızdan, cinsel tercihlerinizden, kararlarınızdan dolayı yargılayacak son insandır. Terapistinizin yorumlarıyla sizi yargıladığını ve utandırdığını hissederseniz başka terapistlere yönlenmelisiniz.

Yetersiz terapist

Alanında yetersiz olan ve uzmanlığı bulunmayan bir terapistten size fayda gelmez. Sorununuzla ilgili uzmanlığı bulunan ve iyi bir eğitim almış terapisti tercih etmelisiniz.

Hislerinize güvenin.

Son olarak, yeterli şansı verdiğinizi düşündükten sonra içiniz hala terapist ile ilgili olarak rahat değilse bunu terapistinize bildirerek yeni birini arayabilirsiniz.

Kaynak: https://www.psychologytoday.com/blog/ending-addiction-good/201509/seven-signs-you-need-find-new-therapist

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !