Starbucks Çalışanının Duyma Engelli Adama Yaptığı Müthiş Jest

Ibby Piracha, Virgina’da yaşayan duyma engelli bir adam. Geçen hafta her zaman yaptığı gibi yakınlardaki Starbucks’a gitmişti ama oradan sadece kahveyle değil, hiç beklemediği empati dolu bir davranışın verdiği mutlulukla ayrıldı.

Mekana girdiğinde herhangi bir şaşırtıcı davranış beklemiyordu elbette. Fakat kasaya yaklaştığında kadın barista adama bir parça kağıt uzattı ve işaret diliyle ne içmek istediğini sordu.

 

kapak

Diğer insanlarla aynı deneyi yaşayabilmeniz için işaret dili öğrenmeye başladım.

 

 

Ibby Piracha, Facebook sayfasından yazdığı mesajda şunları söyledi:

resim 2

“Bu yeri seviyorum. Starbucks’taki kadın kasiyer bana bir kağıt verdi ve benim sağır olduğumu bildiğini, haftada 3 defa buraya geldiğimden işaret dili öğrenmeye başladığını söyledi. Bana işaret diliyle “ne içmek istersiniz?” diye sordu. Ona minnettarım. Virgina’da sağır insanların olduğunu da fark ettiler sanırım. Lütfen herkes bunu paylaşsın ve bu tür şeyler daha fazla yaşansın.”

2005 yılında yapılan bir araştırmaya göre her 1000 kişiden 9 ile 22 arasındaki insanın duyma sorunları ve günlük hayatta çok basit diyalogları anlamakta güçlük çekiyorlar.

Starbucks elemanının sergilediği bu davranış dünyanın sadece bizden oluşmadığını ve farklılıklar için de empati ile yaklaşmamız gerektiğini anlatıyor.

Bu yazı 1297 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Online Psikolojik Testler
psikolojik testler
Bu siteye,Klinik Psikolog, Psikolojik Testler, Depresyon Testi, Takıntı Testi, Aşk Testi, Kıskançlık Testi, Ankara Psikolog Tavsiye, Psikolog Ankara Adresleri, Pedagog, Çocuk Psikoloğu, Aile Danışmanı, Evlilik danışmanı, Cinsel Terapi, Depresyon, Panik Atak, Fobiler, Yaşam Koçu, Takıntılar, Psikolojik Testler anahtar kelimeleri ile ulaşıldı. Ankara Psikolog