Buradasın Ankara Psikolog » Ergenlik Dönemi » Ergenlik Döneminde Romantik İlişkiler ve Aşk

Ergenlik Döneminde Romantik İlişkiler ve Aşk

Yazar: Ankara Psikolog

Hepimiz, o insanı canlandıran, bulutların üzerinde yürüyor duygusu veren ilk aşkımızı hatırlarız. Aynı zamanda, dünyanın sonunun geldiğini ve bir daha asla sevilemeyeceğimizi zannettiğimiz ilk kalp kırılmasını da hatırlarız.

Ergenler ve romantik iniş çıkışlar
Anne-babalar olarak çocukların yanında olarak, gençlik aşklarının yol açtığı duygusal çalkantıları izlemek kolay değildir. Ancak basit birkaç noktaya dikkat ederek, çocuğunuza daha fazla yardımcı olmanız mümkün…

AŞK ve ROMANTİZM
İlk aşk tohumları çocuğunuzun kalbinde yeşermeye başladığında göstereceğiniz hassasiyet ve rehberlik çocuğunuzun sağlıklı bir deneyim yaşamasına yardımcı olacaktır.

Çocuğunuzun kız/erkek arkadaşını tanıyın
Dostça yaklaşın, ancak müdahaleci olmayın. Çocuğunuzla seks, hamilelik ve cinsel yoldan bulaşan hastalıklar konusunda samimi bir şekilde konuşarak, bilgilendirin.

Birlikte geçirdikleri zamanı gözleyin
Çok fazla bir arada olmak, özellikle de çocuğunuz diğer arkadaşlıklarını ihmal ediyor ya da okulla ilgili sorumluluklarını ve diğer faaliyetlerini aksatıyorsa, sağlıklı bir durum değildir.

Sağlıksız ilişki işaretlerine dikkat edin
Örneğin saygısız, kontrolcü veya tacizkar bir erkek arkadaş gibi…

Yaş sınırları koyun
Çocuğunuzun kız ya da erkek arkadaşı ile çıkabileceği minimum yaş sınırını belirleyin. Belirli bir yaştan önce çıkmaya başlamak özellikle kızlar için uygun değildir. Kızlar erkeklere nazaran daha erken yaşta ergenliğe girdiklerinden, ilk yıllarda kendilerinden birkaç yaş büyük erkek arkadaş edinmeleri olasılığı yüksektir. Daha büyük yaşlarda arkadaşlarla bir arada olmak ise sigara, alkol ve aktif cinsel yaşama başlama gibi daha büyüklere has olumsuz davranışların doğmasına yol açabilir.

Çocuğunuzun gittiği yeri bilin
Ev kurallarını belirleyin, (evde kimse yokken arkadaşının eve gelememesi gibi) ve gidebileceği yerler ve katılabileceği faaliyetlerin neler olabileceği konusunda karşılıklı olarak konuşun. Akşam dışarı çıkmakla ilgili saat sınırları belirleyin ve bunları uygulayın.

Çocuğunuzun arkadaşından hoşlanmadıysanız, yorumda bulunmayın
Anne-babalar ergenlik aşkına ne kadar karşı çıkarlarsa, ilişki o derece yoğunlaşır. Ergenlik aşklarının çoğu geçicidir, siz doğal akışına bırakırsanız, büyük olasılıkla ayrılacaklardır zaten. Ancak ilişkiye karşı çıkarsanız, çocuğunuz kendi kimliğini kanıtlayıcı bir hareket olarak, sizin istemediğiniz kişiye daha fazla bağlanabilir.

AYRILIK
Kaçınılmaz son gerçekleştiğinde, peşinden gelen duygusal tsunami ile nasıl baş edeceksiniz?

Tavsiye vermeyin… Sadece yanında olun
Çocuğunuzun ihtiyaç duyduğunda yanında olacağınızı bilmesini sağlayın. Arkadaşını eleştirme isteğinize engel olun.

Empati kurun
Onu anladığınızı bilmesini sağlayın; aynı şey başınıza geldiğinde neler hissettiğinizi anlatın.

Üzüntüsünü küçümsemeyin
Üzüntüsünün geçeceğini siz bilseniz de, bu onun için dünyanın sonu demek. Sizinle konuşmaya, ağlamaya veya sadece birlikte oturmaya teşvik edin. “Geçecek” ya da “başka birini bulacaksın” gibi sözleri değil söylemek, aklınızdan bile geçirmeyin!

Dikkatini dağıtın
Sinemaya götürün, basket oynayın, yemeğe çıkın, üzüntüsünü unutturabilecek bir şeyler yapın.

Ona iyi bakın
Kalp kırılması stres yaratabilir. Yeterli miktarda uyumaya, dengeli beslenmeye ve egzersiz yapmaya teşvik edin. Egzersiz stres ve depresyonu hafifletir ve ruh halini doğal olarak canlandırır.

Harika özelliklere sahip olduğunu hatırlatın
Arkadaşından ayrılmak özgüveninin zedelenmesine neden olabilir. Sahip olduğu güzel özelliklerini unutmasına izin vermeyin.

Sabırlı olun
Çocuğunuz size ani çıkışlarda bulunabilir veya kendisini tamamen size kapatabilir. Pes etmeyin, ergen çocuğunuz başka türlü söylese bile kendisi ile ilgilenmenizi ve yardımcı olmanızı ister.

Çocuğunuz üzüntüsünü aşamıyorsa
Ve kaygı verici davranışlarda bulunuyorsa -çok fazla uyumak, üzüntüden kaçmak için alkol ya da sigaraya başvurmak, kendisine zarar verme tehditlerinde bulunmak gibi- bir ergen psikiyatrından yardım alın.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !