Buradasın Ankara Psikolog » Popüler Psikoloji » Freud ve Kızı ile İlgili Keşke Bilmeseydim Diyeceğiniz 10 Şey

Freud ve Kızı ile İlgili Keşke Bilmeseydim Diyeceğiniz 10 Şey

Yazar: Ankara Psikolog

2015’in Aralık ayı Anna Freud’un doğumunun 120. yılıydı. Kendisi çok başarılı bir çocuk psikanalisti olmasına karşın hep Sigmund Freud’un kızı olmakla anılmıştır. İnsanların bilmediği şey ise Sigmund Freud’un en sevdiği çocuğu olmanın Anna Freud için hayatı boyunca hiç de kolay olmadığıdır. Bunun nedenlerine beraber bakalım.

  1. Sigmund Freud erkeklerdeki homoseksüelliğin nevrotik olduğunu ama bunun bir sorun olmadığına inanırdı. Lezbiyenliği ise bir ruhsal rahatsızlığın giriş kapısı olarak değerlendirirdi.
  2. Bunun nedeni Sigmund Freud’a göre sadece erkeklerin ahlaki duygulara sahip olmasıydı. Hepimiz maymunlardan evrilmişizdir ve hiçbir insan bunlarla doğmamıştır. Fakat oğlan çocukları kastrasyon kompleksi (babalarının kendilerini hadım edeceği korkusu) ile ahlakı değerleri kazanmaya başlarlar.
  3. Hadım edilecek bir şeyleri olmayan kızlar ve kadınlar ise istediklerini alabilmek için ahlakdışı davranıp, yalan söyleyebilir ve bazı şeyleri görmezden gelebilirlerdi. Kızlar babaları tarafından, kadınlar ise kocaları tarafından medenileştirilmeliydi. Bu yüzden lezbiyenler evlenmeyi seçmedikleri için temelde güvenilmez ve dengesiz olurlardı.
  4. Kızı Anna, Sigmund Freud’un hem duygusal hem de entelektüel anlamında en yakınıydı. Fakat o da bir lezbiyendi.
  5. Freud lezbiyenliğin hep babanın bir suçu olduğuna inanmış ve psikanalizle tedavi edilebildiğini söylemiştir.
  6. Freud kendi öğrencilerini analizin erotik bir ilişki olduğu konusunda uyarmıştır. Analist ve hasta, birbirleri arasında akan o tutkulu ilişkiyi beraber iyice incelemelidir. Bu yüzden, Freud’un kendi kızının lezbiyenliğini tedavi edemediği düşünülür.
  7. Anna 23 yaşındayken ve başka bir kadınla yakın bir ilişki içerisindeyken Sigmund Freud onu analize almıştır.
  8. Yıllar boyunca, haftada 6 gece süren analizleri süresince Freud ve kızı Anna, Anna Freud’un, mastürbasyon fantezilerini incelemişlerdir. Bu fantazilerde, kızgın bir baba figürünün (Freud?), bir hata yapan ve bu yaptığı hata üzerinde bir kontrolü bulunmayan küçük kızı (Anna Freud’un homoseksüelliği?) dövmesi vardı.
  9. Bir konferanstaki konuşması sırasında isim vermeden kızının fantezilerinden bahsetmişti ve o sırada Anna Freud, sahnenin hemen önünde yer alan ve Freud’un karısına ayrılan sandalyede oturmaktaydı. İsim vermemesine rağmen Freud’un konuşmasında bahsettiği hastanın Anna Freud olduğunu biliyoruz. Çünkü analist olduğunda “Fantazileri ve Gündüzdüşlerini Yenmek” başlıklı çalışmasında aynı fanteziyi kendisi de yazmıştır.
  10. Freud’un kızı Anna’nın lezbiyenliğini “düzeltememiştir.” Dorothy Burlingham isimli kadınla 54 yıllık mutlu bir birliktelikleri olmuştur.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !