Buradasın Ankara Psikolog » Sosyal Fobi » Sadece Sosyal Fobisi Olan İnsanların Anlayacağı 15 Şey

Sadece Sosyal Fobisi Olan İnsanların Anlayacağı 15 Şey

Yazar: Ankara Psikolog

Sosyal kaygı ve sosyal fobi öyle birşeydir ki, bazen bu durumu ve hissettirdiklerini sadece, bunu yaşayanlar bilir. Sizler için Sadece Sosyal Fobisi Olan İnsanların Anlayacağı 15 Şeyi derledik.

 1. Sizin için harika bir akşam planı evde kalıp televizyon, internet veya kitapla geçirilen zaman demektir.
 2. Her zaman istemediğiniz bir davete katılmak için zorlanırsınız.
 3. Arkadaşınız olarak nitelendirdiğiniz insanların sayısı azdır ama fazlasını istemezsiniz. Yeni arkadaşlıklar kurmak için arayışta değilsinizdir. Çünkü az sayıdaki arkadaşınız ve onlarla kurduğunuz iletişim sizin için yeterlidir. Sayı artarsa endişelenecek şeyler de artar.
 4. İş yerinde öğle yemeklerini dışarda yemek zorunda kalmamak için yemeğinizi evden götürürsünüz. Çünkü dışarda yemek yemek sizin kaygılarınızı oldukça arttıran bir durumdur.
 5. Çevrenizde gelişen konuşmalara dahil olamazsınız. Söyleyecek bir şeyiniz olsa bile birisinin sözlerinizi aşağılayacağından veya eleştireceğinden korkar ve sessiz kalmayı tercih edersiniz.
 6. Çoğu zaman yorgun görünürsünüz ama yorgunluğunuzun sebebi hareketli bir hayatınız olması değil, sürekli olarak stres yaşamanızdır. Kronik kaygı inanılmaz derecede yorucu olabilir.
 7. Rahatsız olduğunuz sosyal durumlarda kalp atışlarınız hızlanır, terlersiniz ve nefesleriniz sıklaşır. Bu fiziksel tepkileri kontrol edemezsiniz.
 8. Kalabalık bir odada bulunmak zorunda kalırsanız boğulacak gibi hissedersiniz. Duyduğunuz her ses, algıladığınız her ışık, koku üzerinize gelir kendinizi bombardımana tutulmuş gibi hissedersiniz.
 9. Birden fazla insan konuşurken duymazdan gelirsiniz. Kendi güvenli alanınıza çekilir ve geçici de olsa kendinizi güvende hissedersiniz. Tüm uyaranlara karşı kendinizi kapatırsınız, çevrenizdekiler bu davranışınızdan rahatsız olsalar bile o an sizi rahatlatan tek şey bu olur.
 10. Saçınızın, cildinizin, kıyafetinizin yani genel olarak fiziksel görünüşünüzün nasıl olduğuna aşırı kafa yorarsınız. Çevrenizdeki insanların her an sizi eleştirecek bir şey aradığını düşünür, onlara malzeme vermemek istersiniz.
 11. Çoğu zaman farkında olmadan dişlerinizi gıcırdatırsınız ve bu durum diş ve çene problemleri yaşamanıza sebep olur. Davranışınızın sağlıksız olduğunu bilseniz de kendinize engel olamazsınız.
 12. En kötü senaryoları düşünürsünüz, gerçekleşmesi mümkün olmayan senaryolar bile aklınıza girer. Uykularınızın kaçmasına dahi sebep olurlar.
 13. Beklenmedik zamanlarda çalan telefon sizi tedirgin eder. Hele de tanımadığınız bir numaradan gelen bir aramaysa ecel terleri dökmenize sebep olabilir.
 14. Başkalarının duyduğunuz kaygıyı anlamalarını istersiniz ama anlatmaya kalktığınızda işler çok zorlaşır. Bunu anlatmaya çalışırken bile korkularınız sizi yalnız bırakmaz.
 15. Sosyal hayatınızı genellikle aile üyeleriniz üzerine kurarsınız çünkü onlarla güvende olduğunuzu bilirsiniz. Sizi eleştirmeyeceklerini, durumunuzu en iyi onların anlayacağını bilirsiniz.

 

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !