Buradasın Ankara Psikolog » Kişisel Gelişim Ve Yaşam Koçluğu » Özgüveninizi Arttıracak 5 Yöntem

Özgüveninizi Arttıracak 5 Yöntem

Yazar: Ankara Psikolog

Özgüven hem kişinin kendisine ilişkin düşünceleri (Örnek: Zekiyim, Sevilen bir insanım), hem bu düşüncelerin yol açtığı duyguları (Umutsuzluk, Utanç, Gurur), hem de bu duygu ve düşüncelerin ifadesi olan davranışları (Çekingenlik, Dikkat,) içerir. Bu yazımızda özgüveninizi artıracak 5 yöntemden bahsediyoruz.

Kendinizle olumlu konuşmalar yapın

İşler ters gittiğinde kendinizle nasıl konuştuğunuza hiç dikkat ettiniz mi? Kendini acımasızca eleştirenlerden misiniz yoksa kendine haksızlık etmeyip ılımlı davrananlardan mı?

Eğer kendini acımasızca eleştiren, suçlayan bir kişiyseniz yaptığınız olumsuz konuşmalarla  özgüveninizi düşürmeniz işten bile değildir. Bu tavırlarınızla kendinize başka bir insanın verebileceğinden çok daha fazla zarar verirsiniz. Ancak olumlu konuşmalarınızın özgüveniniz üzerindeki etkisini görünce tavrınızı değiştirmeye ikna olabilirsiniz.

Arada becerilerinizi gösterebileceğiniz işler yapın

Mutlaka herkesin iyi olduğu, başarıyla yaptığı işler vardır. Ancak ara sıra bunlar aklınızdan çıkabilir. Ne kadar basit olursa olsun ustalıkla yaptığınız işleri yaparak kendinize güveninizi arttırabilirsiniz. Bu iş dolabınızı düzenlemek bile olsa işi bitirdiğiniz de geri çekilip “Vay be ben bu işi biliyorum.” diyebiliyorsanız hiç durmayın yapın. Aklınıza iyi olduğunuz bir şey gelmiyorsa da şimdi bulmanın tam zamanı, aramadan bulmanız mümkün değil.

Çorbada sizin de tuzunuz olsun.

Çevrenizde olan bitene kayıtsız kalmayın, sağlayabileceğiniz bir katkı varsa kendinizi geri çekmeyin. Başkaları için bir şey yaptığınızda, verici rol üstlendiğinizde kendinize dünyaya yapabileceğiniz bir katkı olduğunu hissedersiniz. Bu da özgüveninize en olumlu katkıda bulunacak şeylerden bir tanesidir.

Sosyal çevrenizin desteğini küçümsemeyin

Stresli olduğunuz, zor zamanlarınızda sırtınızı yaslayabileceğiniz ve size destek olacağın dan emin olduğunuz bir sosyal çevreniniz olduğunu bilmek özgüveninize ciddi katkı sağlar. Sıkıntılı zamanlarınızda yeni bir çevre de edinmeyi düşünebilirsiniz. Gireceğiniz yeni çevre ve insanların ilgisi özgüveninizi destekleyici bir özellik gösterebilir.

Profesyonel destek alın

Eğer kendi kendinize ve çevrenizin desteğiyle özgüveninizi yükseltemiyorsanız profesyonel destek almakta çekinecek hiçbir şey yoktur. Psikoterapiye başlamak kısa sürede ummadığınız gelişmeyi göstermenize yardımcı olabilir. Farklı bakış açıları hayatta birçok kez faydalı olurken hem profesyonel hem de farklı bir bakış açısının faydalı olacağından kesinlikle emin olabilirsiniz.

 

 

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !