Buradasın Ankara Psikolog » Kişisel Gelişim Ve Yaşam Koçluğu » On Yıl Sonra Pişman Olacağınız 7 Şey

On Yıl Sonra Pişman Olacağınız 7 Şey

Yazar: Ankara Psikolog

“Eğer şöyle yapsaydım/yapmasaydım…” benzeri kalıplar bir insanın hayatında söyleyebileceği en üzücü sözlerdendir. Bazılarımız geçmişteki yaşantımıza baktığımızda pek çok pişmanlıkla karşılaşabiliriz. İnsanların hayatlarında en pişman olduğu şeyleri bu yazımızın konusu yaptık. Dileriz on yıl sonra dönüp geçmişe baktığınızda pişmanlıklarla karşılaşmazsınız.

Başkalarını etkilemek için yüzünüzde bir maskeyle dolaşmak.

Eğer yüzünüzde sürekli bir maskeyle dolaşıyorsanız bir süre sonra o maskenin altındaki gerçek yüzü hatırlamayabilirsiniz. Başka insanların beklentilerine o kadar kulak vermiş ve ona göre davranmışsınızdır ki sizden geriye bir şey kalmamıştır. Oysa insanları etkilemek için başka birisi olmanıza gerek yoktur. Sizi siz olduğunuz için takdir eden insanlarla beraber olmalısınız.

pişman olacağınız 7 şey

Bir başkasının sizin için uygun gördüğü hayatı yaşamak.

Hayattaki en büyük zorluk gerçekten kim olduğunuzu keşfetmek ve keşfettiğiniz kişiyle mutlu olmaktır. Kendi tutkularının, isteklerinin peşinden ilerlemek ve kendi hedeflerini belirlemek insanlar için önemlidir. Eğer bir başkasının size uygun gördüğü hayatı yaşıyorsanız günün birinde içinizde kalan bir şeyler olduğunu fark edersiniz.

Kötü insanlarla ilişkilerinizi sürdürmek.

Size karşı kötü bir tutumu olan insanlarla ilişkilerinizi sürdürmeyin. Destek görmek istiyorsanız eğer olumsuz ilişkilerden kurtulmalısınız çünkü aradığınız desteği onlarda bulamazsınız. Öfke yerine sevgi, aç gözlülük yerine cömertlik, kaygı yerine sabır dolu ilişkiler kurmaya çalışın.

Bencil olmak.

Dünya görmeyi bilirseniz sevgi ve cömertlik dolu bir yerdir. Bunu görmek için aynı özellikleri sizin de barındırmanız gerekmektedir. eğer yaşamınız boyunca her şeyi kendiniz için ister ve yaparsanız yaşamınız bittiğinde geriye hiçbir şey kalmaz. Ancak başkaları için bir şeyler yaparsanız hatırlayacak birileri mutlaka çıkar.

En ufak şeyleri bile kontrol etmeye çalışmak.

Hayatta bazı şeylerin akıp gitmesine izin vermek gerekir. En ufacık şeyleri bile kontrol altına almaya çalışmak yerine biraz rahat davranmak, kaygı seviyesini normalde tutmak lazım. Çünkü diğer türlü hayat sizi çok yoracaktır.

Hak ettiğinizden azına razı gelmek.

Hayatta hak ettiğiniz şeyleri isteyecek kadar güçlü olmalısınız. Bazı zamanlarda sizi az olanla tatmin etmeye çalışacak insanlar olacaktır. Eğer ses çıkarmaz ve razı gelirseniz zamanla kendinizden ödün vermeye başlarsınız, yıllar geçtikçe bu durum sizin tadınızı kaçıran bir hal alabilir, daha kötüsü ilerleyen zamanda sesinizi çıkaracak gücü bulamayabilirsiniz.

Tembellik

Hayatı bir şeyler yaparak yaşamak lazım, hayatınızın kontrolünü ele alarak… Hayatın akışına kapılıp ihtiyacınız olan şeyleri başkalarının yapmasını bekleyemezsiniz. Gün gelip geçmişinize baktığınızda ardınızda size ait hiçbir şey olmadığını görmek çok üzücü olacaktır.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !