Buradasın Ankara Psikolog » Kişisel Gelişim Ve Yaşam Koçluğu » Hayatı Yeniden Sevmenin 10 Yolu

Hayatı Yeniden Sevmenin 10 Yolu

Yazar: Ankara Psikolog

Hayatın her zaman yolunda gitmediğini biliyoruz, ayrıca bazen çok sıkıcı bir hale de gelebiliyor. Böyle zamanlarda biraz renk ve hareket olsaydı keşke diye durup beklemek yerine biraz harekete geçmek gerekiyor. “Ne yapabilirim hiç bilmiyorum ki.” diyen okuyucularımız için 10 maddelik bir liste hazırladık, keyifli okumalar.

Hayatınızda sürprizlere yer açın.

Yaşadığınız her anı kontrol etmeye çalışıp planlamak yerine bazı şeyleri akışına bırakın. Hayatın size sürprizler yapmasına izin verin. Bazen en güzel anılarınız, beklenmedik olaylar sonucunla oluşur.

Her gün bir yeni insanla konuşun.

Dünya gerçekten inanılmaz insanlarla dolu ve bizler çoğu zaman yanlarından geçip gidiyoruz. Oysa her gün gittiğiniz marketteki çalışanlarla, büfedeki satıcıyla, köşedeki simitçiyle iki dakika ayaküstü konuşabilirsiniz, böylece kendinize iyi insanlar tanıma şansı yaratmış olursunuz.

Affetmek için çaba gösterin.

Geçmişte kinlerinizin akıp gitmesine izin vermelisiniz, bugününüzde de onları düşündüğünüzde size can sıkıntısından başka bir getirisi olmayacaktır. Kinlerinizden bir kez kurtulduğunuzda açtığınız temiz sayfayı korumak için geçmişinizle sağlam bir barış yapmış olmalısınız.

İnsanların içindeki iyiliği görmek için çabalayın.

Başkalarıyla beraberken direk onların eksikliklerine, odaklanmak yerine sahip oldukları iyi özelliklere yoğunlaşmaya çalışın. Bunu yapmaya başladığınızda keyfinizin ne kadar hızlı yerine geldiğine şaşıracaksınız ve zihninizdeki tüm o yargılayıcı taraflardan uzaklaşacaksınız.

Yeni fırsatlar yakalamak için gözlerinizi açık tutun.

Belki yapmak istediğiniz yeni birçok şey var ama oturduğunuz yerden gelip kapınızı çalmalarını bekliyorsunuz. Eğer öyleyse üzgünüz, durduk yerde çalmayacak kapınız. Pasif bir şekilde beklemek yerine harekete geçmeli eğer gerekiyorsa küçük riskler almalısınız. Hayat aslında fırsatlarla dolu ama değerlendirip değerlendirmemek kişinin kendisine kalmış bir şey.

Geleceğe dair olumlu planlar yapın.

Hayatta nelerin ters gidebileceğini düşünmek yerine neler yolunda gidebilir, daha iyi neler başıma gelecek diye düşünün. Gerçekleşmeyecek gibi gelen hayallerinizin dahi gerçekleştiği bir gelecek planlayın, bu olumlu tutumun zihninizde yol açacağı değişikliğe şaşıracaksınız, eminiz.

Vücudunuzla arkadaş olun, onu sevin.

Ayna karşısında vücudunuza bakıp ondan nefret etmek yerine onu sevmeyi deneyebilirsiniz. Vücudunuzun size vermeye çalıştığı mesajları dinleyip, onu beslemeye, ona bakmaya, dinlendirmeye ve çalıştırmaya başladığınızda kendinizi evinizde hissedeceksiniz. Çünkü her insan aslında vücudunda konaklamaktadır.

Değişime kapılarınızı kapatmayın.

Hayatınızın dengesini bozmaktan korkarak her şeyi aynı şekilde sürdürmeye çalışmayın, bir şey yapmıyor gibi görünmeseniz de değişime direnmek çok yorucu ve yıpratıcı olabilir. Yeni fikirlere açık olmak, değişikliğe ayak uydurmaya çalışmak elbette kolay değildir ama aslında düşünüldüğü kadar zor da değil. Bu durumu zorlaştıran yine biz, yine bizim zihinlerimiz.

Anlık zevklere duyduğunuz ihtiyacı en aza indirin.

İçinde yaşadığımız dünya anlık zevkleri ön sıralara koyarken bunu yapabilmek sandığınızdan zor olabilir ama bazen durup o an yaşayacağınız hazdan vazgeçip uzun vadeli kazanımlara odaklanmak gerekir. Bunu yapmayı başardığınızda aslında geçici zevklere ne kadar bağımlı hale gelmiş olduğunuzu daha kolay fark edecek ve bunlardan daha kolay kurtulacaksınız.

Pozitif enerjinizi çevrenizle paylaşır.

Her şeyin paylaştıkça çoğaldığını söyleyenlere kulak vermenin tam zamanı! Özellikle olumlu duygularınız insanlarla paylaştıkça artacaktır. Gün içinde karşılaştığınız bir arkadaşınıza iltifat etmek, sevdiğiniz birine onu neden sevdiğinizi söylemek onların gününü keyifli hale getirirken size de olumlu bir dönüşü olacaktır.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

2 Yorumlar

emin 17 Mayıs 2017 - 21:16

neden namazla ilgili testleriniz yok … Ayrıca burçlara inanıyorsanız burçlarla ilgili test yapmanızı rica ederim şimdiden teşekkürler kolay gelsin … <3 <3

Cevapla
Sinan Korkmaz 04 Eylül 2017 - 19:30

Güzel bir yazı hazırlanmış. Bu maddelerden faydalanmak isteyenler bir kenara, ilgilenmek istemeyenler için de kişiye özel alternatifler geliştirilebilir. Bunun gerçekleşmesi için biraz yetenekli olmak gerek.

Cevapla

Yorumunuzu Bekliyoruz !