Buradasın Ankara Psikolog » Sosyal Fobi » Tarihteki Utangaç Ünlüler

Tarihteki Utangaç Ünlüler

Yazar: Ankara Psikolog

Utangaçlık birçoğumuzun yaşadığı bir problem. Ama utangaçlar çoğu zaman bu problemi bir tek kendilerinin yaşadığını düşünürler. Peki tarihe iz bırakmış insanlarda da utangaç şahsiyetlerin olduğunu biliyor muydunuz? Sizler tarihteki utangaç ünlüleri derledik.

Albert Einstein

1

Einstein’ı tanımayanımız yoktur. Bu dahi fizikçi elde ettiği tüm başarıların öncesinde utangaç bir küçük çocuktu. Yaşıtı çocuklarla beraber vakit geçirmekten çekinirdi. Çoğunluğu Hıristiyan olan bir toplumda Yahudi azınlık içinde yer aldığı için birçok zorlukla da karşı karşıya kalmıştı. Yatılı okula gittikten sonra özgüveni artmış ve benzer ilgi alanlarına sahip olduğu arkadaşlar edinebilmişti.

“Hiç hata yapmayan insan, yeni şeyler denemeyen insandır.”

Albert Ellis

albert-ellis

Bilişsel davranışçı terapinin temelini oluşturan akılcı duygusal terapiyi bulan ünlü psikolog Albert Ellis yaşantısı boyunca alnında önemli birçok işe imza atmıştı. Birçok psikoloji organizasyonunda yer alan ve çok satan kitapların yazarı olan Ellis utangaç bir çocukluk ve gençlik dönemi yaşamıştı. 19 yaşında kadınlar etrafında hissettiği utangaçlıktan kurtulmaya karar veren Ellis bir ay boyunca Bronx Botanik Bahçesi’nde 130dan fazla kadınla konuşmuştur. Bu davranışın davranışçı terapiyle ne kadar bağlantılı olduğunu hepimiz fark ettik sanırım.

“Ne zaman bankta yalnız oturan bir kadın görsem gidip yanına oturdum ve onunla konuşmak için kendime bir dakika verdim. Sonra gördüm ki bunu yaptığım için başıma kötü bir şey gelmedi ve harika sohbetler ettim.”

Orville Wright

3

Orville Wright ve kardeşi Wilbur uçağı icat eden mucitlerdir. Orville yakınları tarafından yaramaz, afacan ve hareketli olarak tanınsa da yabancıların yanında inanılmaz derecede utangaç olan birisiydi. Bu özelliğinden dolayı kardeşi Wilbur daha çok toplum karşısında olan kişiydi. Orville Wright 30 Ocak 1948 yılında hayatını kaybetti.

Neil Armstrong

4

Aya ayak basan ilk insan evet, ama tüm bu ününe rağmen son derece utangaç bir kişi. Kendisi için küçük ama insanlık için büyük adımı atmış bu adam toplumdan uzak olmayı tercih eden ve röportaj vermekten kaçınan bir isimdi. Yakınları onu duygularından konuşmak yerine gerçeklerden konuşmayı seven bir insan olarak tanımlardı.

Thomas Edison

5

İlkokuldan beri hepimizin ismini bildiğimiz ampulü icat etmiş Amerikan mucidin bilmediğimiz yönü, utangaçlığı. Muazzam başarılarına rağmen izleyici karşısında çok utanan Edison 18 Ekim 1931 yılında 84 yaşında hayata gözlerini yummuştur.

“Dehanın %1’i ilham, %99’u terdir.”

Clara Barton

clara barton

Sivil savaş döneminde askerlere yardım etmek için gönüllü bir ekip kuran hemşire Clara Barton, daha sonra Kızıl Haç’ın Amerika kolunun başkanı olmuştur. Başkalarına yardım etmek konusundaki istekliliği bir yana Barton son derece utangaç bir çocukluk geçirmişti. 12 Nisan 1912’de hayata gözlerini yummuştur.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !