Buradasın Ankara Psikolog » İş Psikolojisi » Topluluk Karşısında Konuşurken Kendine Güvenmenin 5 Yolu

Topluluk Karşısında Konuşurken Kendine Güvenmenin 5 Yolu

Yazar: Ankara Psikolog

Bazı insanlar için konuşma yapmak, büyük topluluklar önünde olmak hiç problem değildir, bunu rahatlıkla yaparlar ama kimileri o kadar şanslı değil. Fakat topluluk önünde konuşma yapamama, heyecanlanma sorunu çözümsüz değil, merak etmeyin. Yaşadığınız endişe çok ciddi boyutlardaysa profesyonel yardım almanız gerekebilir ama kendi kendinize de performansınızı geliştirebilirsiniz. İşte bunun için 5 öneri:

Kendinizi geliştirebileceğinize inanın

Konuşma yaparken kitleleri peşinizden sürüklemenize gerek yok. Becerilerinizi geliştirebileceğinize inanmanız yeter. İnsanların gelişmeye açık bir zihne sahip olduklarında çok daha başarılı oldukları görülmektedir.

Fizyolojik tepkilerinizi kontrol etmede uzmanlaşın

Eğer konuşmanız sırasında bir de fiziksel tepkilerinizi kontrol altına almakla uğraşmazsanız emin olun çok daha başarılı bir konuşma yaparsınız. Bu sebeple rahatlama teknikleri üzerine çalışmalısınız. Daha yavaş nefes almaya dikkat ederek işe başlayın.

Konuşmayı yaptığınız kişilerin yüzüne bakın

Kaygılı insanlar konuşma yaparken karşısındakilerin yüzüne bakmaktan kaçınır ya da bakışları sıkılmış görünen insanlara odaklanır. Sizin yapmanız gereken konuşmanıza ilgili olan kişilerin de yüzlerine bakmaya çalışmak, göz teması kurmak ve hatta gülümsemektir. Bu davranışınıza karşılık verdiklerinde çok daha iyi hissedeceksiniz.

Hedeflerinizi iyi belirleyin

Konuşmanızdaki hedefleriniz “Konuşma sırasında heyecanlanmamalıyım” veya “Konuşmamda şunları yapacağım” şeklinde olabilir. İkinci cümledeki gibi hedefler yani performansınızla ilgili olanlar ilk cümledeki kaçınmak istediğiniz hedeflere göre çok daha etkili hedeflerdir.

Performansınızı kayıt altına alın

Kaygılı olduğunuzda insanlardan geribildirim almaya çekinebilirsiniz. Eğer başkalarından fikir almak sizi geriyorsa konuşmanızı kaydedip kendiniz izleyebilirsiniz. Hatalarınızı bizzat görüp düzeltme şansını yakalamış olursunuz.

 

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !