Buradasın Ankara Psikolog » İş Psikolojisi » Üretken İnsanlar Mesailerinin İlk 15 Dakikasında Ne Yapıyor?

Üretken İnsanlar Mesailerinin İlk 15 Dakikasında Ne Yapıyor?

Yazar: Ankara Psikolog

Bir iş gününün başlangıcı günün geri kalanının nasıl geçeceği konusunda size ipucu verir. Bu yazımızda da gününüzü daha verimli hale getireceğine inandığımız maddelere yer vereceğiz. İşte üretken insanların iş gününün ilk 15 dakikasında yaptıkları…

İş yerine normal mesai saatinden en az 15 dakika önce gelirler.

Verimli insanlar işe vaktinde başlamanın önemini bilirler ve aceleyle hareket edip bir şeylere yetişmeye çalışmaktansa iş yerlerine biraz daha erken gelip daha rahat hareket etmeyi tercih ederler. Yeni iş gününe hazırlanmak için kendilerine ekstra 15 dakika daha sağlarlar.

Çalışma alanlarını profesyonelce düzenlerler.

Çalışmaya başlamadan onca ihtiyaç duyacakları eşyaların düzenli ve çalışır halde olduğundan emin olurlar. Dağınıklık ve karmaşayla vakit kaybetmemek için bu düzenlerini korur ve kontrol ederler.

Önceden yaptıklarını gözden geçirirler.

Daha önceden yaptığınız işleri gözden geçirmek önemlidir özellikle de hafta sonundan ya da tatilden sonra işe döndüyseniz. Üretken insanlar bu şekilde bir nevi ısınırlar ve bıraktıkları yerden devam edebilirler.

Yapılacaklar listelerini ve teslim tarihlerini dikkate alırlar.

Üretken insanların bir yapılacaklar listesi vardır. Bu şekilde daha planlı hareket edebilirler. Ayrıca işlerini teslim edecekleri tarihleri not ederler ve olası bir gözden kaçırma durumu yaşamazlar. Sorumluluklarını yerine getirirken bir aksilikle karşılaşmamak için bunlar önemlidir.

Bir gün içinde yapılacak üçten fazla önemli iş belirlemezler.

Üretken insanlar gün içinde çok fazla önemli iş yapmaya kalkarlarsa yorulacaklarını ve başarılı olamayacaklarını bilirler. Dikkati korumak ve verimli çalışmak için kendilerine en fazla üç önemli iş belirler ve hakkıyla yapmaya çalışırlar.

Eğer gerçekten yapmaları gerekiyorsa e-postalarını kontrol ederler.

Verimli çalışan kişiler e-postalarını günün ilk 15 dakikasında kontrol ederler. Gün içerisinde bunu yapsalar kolaylıkla dikkatlerinin dağılacağını bilirler. Tüm e-postaları sırasıyla okumak çok vakit harcamayı gerektirdiğinden önce önemli olanlara bakıp diğerleriyle ilgilenmek için yeni bir zaman belirlerler.

Telefonlarını sessiz konumda tutarlar.

Üretken insanlar günün en verimli zamanlarının sabah saatleri olduğunu bilirler ve öncelikli işlerini sabah saatlerinde hallederler. Bunu yaparken de telefonlarını sessize alılar ve programlarının herhangi bir bildirim yüzünden bölünmesine izin vermezler.

Gözlerini kapar ve günün geri kalanının nasıl olacağını hayal ederler.

Bu sayede günün devamı için pozitif bir tutuma sahip olurlar. Programlarını zihinlerinden geçirir ve kendilerini güne hazırlarlar. O işleri gerçekten yapma zamanı geldiğinde kendilerini sabahtan hazırladıkları için işleri daha kolay olacaktır.

İş arkadaşlarının işe ısınmaları için onlara zaman tanırlar.

Üretken insanlar sabah ilk iş arkadaşlarıyla işle ilgili konuları konuşmazlar. Diğer insanlara saygı gösterir ve çalışmaya hazır hale gelmelerini beklerler. Eğer insanların sabah erkenden yanınıza gelip sizi işle ilgili konularla sıkıştırmasını istemiyorsanız siz de onları sıkıştırmamalısınız.

Önceliklerini belirlerler.

Verimli çalışan insanlar öncelikle kendi işleri üzerine yoğunlaşırlar ve ardından başkalarının yardımına koşarlar. Önceliklerini belirleyip onları hallettikten sonra ellerinden geldiğince çalışma arkadaşlarını desteklerler ama kendine verilen işi yapmadan süper kahraman olmaya çalışmanın bir faydası yoktur.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !