Buradasın Ankara Psikolog » İş Psikolojisi » Topluluk Karşısında Konuşurken Kendinden Emin Görünmek İçin İpuçları

Topluluk Karşısında Konuşurken Kendinden Emin Görünmek İçin İpuçları

Yazar: Ankara Psikolog

Eğer kalabalık bir grup karşısında konuşma yapmanız gerektiğinde soğuk terler döküyor, midenize kramplar giriyorsa korkmayın yalnız değilsiniz. Yetişkinlerin yaklaşık %75’i topluluk önünde konuşma yapma konusunda sizin hissettiklerinizin aynısını hissediyor. Bu durumu değiştirmek için konuşma yapmak konusunda düşünce şeklinizi değiştirerek işe başlayabilirsiniz. Bu yazımızda size yardımcı olacağını düşündüğümüz bazı ipuçlarını paylaşacağız.

Dinleyicileri neşelendirin

Konuşmanıza ortamı yumuşatacak, ufak bir espriyle başlamak ortamdaki herkesin havasını değiştirecek ve biraz da olsa rahatlamanıza yardım edecektir. Konuşmanıza seyircilerin gülümseyen yüzleri eşliğinde başlamak daha rahat ve kendinden emin bir konuşma yapmanızı sağlar.

Dikkatini size veren dinleyicilere odaklanın.

Konuşmanızla ilgilenmeyen ve sıkıldığını gösterenlere odaklanmak motivasyonunuzu düşürüp cesaretinizi kırabilir. Ancak herkesin konuşmadan aynı şekilde zevk almaması doğaldır, bu sebeple ilgili seyircilere odaklanmalısınız. Kafa sallayarak dinleyen seyirciler sizin için bir güvence ve rahatlık kaynağı olacaktır.

Tekrar, tekrar, tekrar

Eğer yapacağınız konuşmaya hakim değilseniz seyirci karşısında gergin olmanız kaçınılmaz olur. Konuşmanızı tekrarlayıp, üzerine çalıştıkça daha hakim olacak ve sahneye çıktığınızda çok daha rahat olacaksınız.

Hata yapmaya hazır olun

Konuşma yapacağınız zaman tedirgin olmanızın en büyük nedenlerinden biri de hata yapmaktan korkmanızdır. Ancak ne kadar çalışırsanız çalışın hata yapma riskiniz her zaman var olacaktır. Hata yapmaktan ne kadar korkarsanız, hata yapmaya o kadar yakın olursunuz. Herkes konuşmasında hata yapabilir ama hatalar bizim insani yönümüzü ortaya çıkarırlar. Sahnede duygusuz bir robot gibi görünmektense ufak hatalar yapmak daha iyidir.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !