Buradasın Ankara Psikolog » İş Psikolojisi » Tükenmişlik Sendromuyla Başa Çıkmanın 5 Yolu

Tükenmişlik Sendromuyla Başa Çıkmanın 5 Yolu

Yazar: Ankara Psikolog

Tükenmişlik Sendromu ile nasıl baş edebilirsiniz?

İşaretleri ciddiye alın

Öncelikle bir şeyler ters gittiğinde vücudunuzun size sinyal verdiğini bilin ve bunları ciddiye alın. Kendinizi sürekli yorgun, bitkin hissediyor olabilirsiniz. Canınız hiçbir şey yapmak istemiyor olabilir fakat bunlara benzer çoğu işaret size tükenmişlik yaşadığınız mesajını vermeye çalışıyor olabilir.

Yeni şeylere “Hayır” deyin

Yakın gelecekte yeni bir şeyler için sorumluluk almayın, daha fazla kaldıramayacağınız yükün altına girmeyin. Bir şeyleri geri çevirmek sizin için belki kolay olmayabilir ama dürüst olun ve istemediğiniz şeyleri kabul etmeyin. İçinde bulunduğunuz durumda kabul ettiklerinizi yapamaz ve kendinizi çok daha kötü hissedersiniz. Bırakın insanlar neler yaşamakta olduğunuzu ne hissettiğinizi bilsin, saklamaya çalışmak da size yük olacaktır.

Evde kendiniz için küçük de olsa bir şeyler yapın

Hayattan bezmiş, tükenmiş hissetseniz de hala kendiniz için bir şeyler yapabilirsiniz. Ancak beklentilerinizi küçük tutun. Yaptıklarınızla hislerinizin yok olmasını beklemeyin, anlık da olsa kendinizi rahatlatmak çok iyi gelecektir. Ilık bir duş alabilir, gözlerinizi kapatıp sakin bir müzik dinleyebilirsiniz bunlar sadece basit örnekler.

Önceliklerinizi kontrol altına alın

Çoğu insanın tükenmişlik yaşamasının sebebi önceliklerini belirleyemeyip birçok şey için büyük çaba harcamasıdır. Bu durum hem zaman, hem güç kaybı yaratır ve size gerçekten zarar verir. Bunu yaşamamak için gerçekten nelerin önemli olduğunu belirlemeli ve sahip olduğunuz kaynakları idareli bir şekilde dağıtmalısınız.

Güçlü yönlerinize odaklanın ve zayıflıklarınızı safdışı bırakın

Eğer sizin için zor olan işleri başarmak için uğraşıyorsanız tükenmiş hissetmeniz çok daha kolaydır. Bazen zayıflığı kabul etmek gerekir. İnsanlar çoğu zaman zayıf yönlerinin üzerine gitmenin en doğrusu olduğuna inanır ancak güçlü yönlerinizi desteklemek size daha iyi gelecektir ve size daha da fazla güç verecektir.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !