Buradasın Ankara Psikolog » İş Psikolojisi » İş Yerinizde Dışlanmış Mı Hissediyorsunuz?

İş Yerinizde Dışlanmış Mı Hissediyorsunuz?

Yazar: Ankara Psikolog

Sosyal çevre tarafından dışlanmak çocuk yaşlardan itibaren kişiler için can sıkıcı olmaktadır. Yetişkinler de benzer durumlarda kaldıklarında kendilerini kötü hissederler çünkü insanlar ait olmayı sever. Yaşınız kaç olursa olsun çevrenizdekilerin sizi reddetmesi tatsız bir durumdur. Hele de zamanınızın çoğunu geçirdiğiniz iş yerinde çalışma arkadaşlarınız tarafından dışlanmak sizi kötü hissettirebilir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalırsanız yapabileceklerinizi listeledik.

  1. Öncelikle bir kişinin sizinle konuşmak, vakit geçirmek istememesinin birçok sebebi olabilir. Bu sebeple her davranışı dışlanmak olarak algılamamalısınız.
  2. Bir iş arkadaşınız sizinle vakit geçirmek istemediği söylediğinde, gösterdiğinde bunun normal bir durum olduğunu kabullenin. Çevrenizdeki herkesle uyumlu bir ilişki kuramayabilirsiniz.
  3. Birileri tarafından sosyal olarak reddedilmek arkadaşlık kurma sürecinin bir parçasıdır.
  4. Sağlıklı düşünebilen insanlar çevrelerinde birkaç kişi onları reddetti diye kendilerini ucube gibi görmeye başlamazlar. Reddedilmek, dışlanmak sizde bir problem olduğuna işaret etmek zorunda değildir.
  5. İş yerinizdeki herkes sizi kabullensin, sizi sevsin diye uğraşırsanız sonunda onları memnun etmek için kendi fikirlerinden ödün veren biri haline gelebilirsiniz. Girdiğiniz her ortamda kendiniz gibi olmaya devam etmelisiniz.
  6. Eğer iş yerinizde dışlanıyorsanız belki de bu durum o kişilerle uyum içinde ilişkiler yürütemeyeceğinizi gösteriyordur.
  7. Sağlıklı düşünen insanlar yaşadıkları bu durumun aslında bir geribildirim olduğunun farkındadırlar. Dışlanıyor olmanız gerçekten yaptığınız hatalardan kaynaklanıyor olabilir ve bunu düzeltip tersine çevirmeyi başarabilirsiniz.
  8. Bazen dışlanmak iyi bir şeydir. Size uygun olmayan fikirlere ve davranışlara sahip bir grubun sizi dışlaması inandığınız şeyleri dışarıya yansıtabildiğinizin göstergesidir.
  9. Dışlanmak ve reddedilmek sizi üzebilir, sinirlendirebilir bu duyguları yaşamanız normaldir fakat yaşadığınız negatif duyguların tüm duygu durumunuzu alt üst etmesine izin vermemelisiniz.
  10. İş yeriniz sahip olduğunuz tek sosyal çevre değildir. Arkadaşlarınızı bu çevreden seçmek zorunda değilsiniz. Benzer ilgi alanlarına sahip olduğunuz insanlarla tanışmak için birçok fırsat bulabilirsiniz. Kendinizi kısıtlamayın.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !