Buradasın Ankara Psikolog » Cinsel Yaşam » Hamilelikte Seks

Hamilelikte Seks

Yazar: Ankara Psikolog

Hamilelikte seks yapmak son derece normaldir ve bebek için hiçbir sorun yaratmaz. Ancak hamilelik döneminde cinsel isteklilik değişiklik gösterebilir. Eğer seks yapmak istemiyorsanız bunda bir sorun yok ama nasıl hissettiğinizi partnerinizle konuşmanız onun da yanlış ve eksik fikirlere kapılmaması için önemlidir.

Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde seks ve orgazm BraxtonHicks kasılmaları adı verilen kasılmalara yol açabilir ancak bu kasılmalar gerçek doğum kasılmaları değildir. Eğer kasılmalar sizi rahatsız ederse rahatlama tekniklerini deneyebilir ya da geçene kadar sakince uzanmayı deneyebilirsiniz

Hamilelikte seksten ne zaman kaçınılmalı?

Eğer seks yapmanız güvenli değilse doktorunuz size bunu mutlaka belirtecektir. Hamilelik döneminde kanamalarınız oluyorsa doktorunuz seks yapmanın güvenli olmayacağını söyleyebilir.

Ayrıca doktorunuz sizi suyunuzun gelmesinden sonra seks yapmamanızı önermeyecektir çünkü bu durum enfeksiyon riskini arttırabilir.

Seks yapmanızın uygun olup olmayacağından emin olmadığınız durumlarda mutlaka doktorunuza danışın.

Hamilelikte iyi ve kötü seks pozisyonları

Hamilelikte seks çoğu çift için güveneli olsa da her zaman kolay değildir. yeni pozisyonlar denemeniz ve sizin için en rahat olanı bulmanız gerekmektedir. Partnerinizin üstte olduğu pozisyonlar hamileliğin erken dönemlerinden beri rahatsız edici olabilir. Karnınızdaki yükseklik ve hassaslaşan göğüsleriniz yüzünden bu pozisyonları es geçebilirsiniz. Hamilelikte genellikle sapa ya da sola uzanarak kurulan pozisyonlar daha çok tercih edilmektedir.

 

Önceden de dediğimiz gibi kimi çiftler hamilelikte seks yapmaktan zevk alırken kimisi seks yapmak istemeyebilir. Önemli olan ne hissettiğinizi partnerinizden saklamamanızdır.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !