Buradasın Ankara Psikolog » İş Psikolojisi » İşinizde Kendinizden Daha Emin Olmanızın 7 Yolu

İşinizde Kendinizden Daha Emin Olmanızın 7 Yolu

Yazar: Ankara Psikolog

İş yerinizde kendinize yeterince güvenmediğiniz için zaman zaman geri planda ve çekingen kalıyor olabilirsiniz. Ancak bu durum tüm çalışma hayatınız boyunca bu şekilde devam etmek zorunda değil. Çalışma hayatınızı kendinizden daha emin geçirmek için yapabileceklerinizden bazılarını sizin için listeledik, keyifli okumalar.

işyerinde özgüven

  1. Size hiçbir faydası olmayan aksine motivasyonunuzu düşürüp kendinize olan inancınızı azaltan olumsuz konuşmaları bir kenara bırakın. Olumlu bir zihniyet her zaman öğrenmeye daha açıktır ve kendinizden daha emin olmanızı sağlar.
  2. Eğer işinizle ilgili kendinizden emin olmadığınız konular varsa sızlanmak yerine o konuda sahip olduğunuz bilgiyi arttırın. Öğrenmek, sahip olduğunuz bilgiyi arttırmak kesinlikle kendinize olan güveninizi arttırır.
  3. Hiç kimse bir şeyi ilk denemesinde uzman olmuyor, ne kadar çok tekrar ederseniz o kadar başarılı olursunuz. Yeni bir göreviniz olduğunda en başından cesaretinizin kırılmasına izin vermeyin ve sıklıkla tekrar edin.
  4. Araştırmalara göre kişilerin kendilerine olan güvenlerini arttırmanın en etkili yollarından bir tanesi güçlü yönlerine odaklanmak.
  5. Aksini iddia edenler olacaktır ama kendinizi geliştirmek her zaman mümkündür. İstediğiniz her zaman yeni bir beceri edinebilirsiniz. İşinizde kazanmak istediğiniz bir beceri için eğitimlere, seminerlere katılabilir arkadaşlarınızdan destek isteyebilirsiniz. Siz çabalamadan gerçekleşmesi mümkün değil.
  6. Hayatta altın bir kural vardır: Bilmediğiniz bir şey varsa sorun! Soru sormak yanlış ya da utanılacak bir şey değildir, sizin öğrenmeye açık olduğunuzu gösterir. Soru sorup öğrendikçe üzerinizdeki güvensizliği bir kenara atım daha kendinden emin adımlar atabilirsiniz.
  7. Özgüveninize zarar veren davranışlardan bir tanesi de her şeyi aşırı ciddiye almaktır. İyi bir performans sergilemek istemeniz çok normal ama işinizde eğlenmeden bunu başarmanız çok da mümkün değil. Hata yaptığınızda, komik duruma düştüğünüzde bunu dünyanın sonu gibi algılamak yerine kendinizle eğlenmeyi bilirseniz sonraki adımlarınızı daha emin atarsınız. Ayrıca iş ilişkileriniz çok daha iyi olur.

 

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !