Buradasın Ankara Psikolog » İş Psikolojisi » Satış Psikolojisi

Satış Psikolojisi

Yazar: Ankara Psikolog

Psikoloji hayatın her alanında kendine yer bulur ve güçlü etkileri vardı. Peki bu durum aşikarken psikolojinin alışverişlerimizde de yeri olduğuna inanmaz mısınız? Satış yapmak isteyen birisi , psikolojiden faydalanamaz mı? Pek de güzel faydalanır… Psikoloji, pazarlamada kendine nasıl yer bulur merak ediyorsanız buyurun içeriğimize bir göz atın.

Kırmızıyla yazılan fiyatlar

Siyah ve kırmızı yazılan fiyat etiketlerinin etkilerini karşılaştıran bir araştırmaya göre erkekler fiyatlar kırmızıyla yazıldığında yaptıkları alışverişin daha iyi olduğunu düşünüyorlar ama bu durum kadınlarda aynı etkiyi yapmıyor. Kadınlara göre kırmızıyla yazılmış fiyat etiketleri şüphe uyandırıcı.

Ön raflara yerleştirilen ürünler

İnsanlar genel olarak aileleri, arkadaşları ya da çocuklar için alışveriş yaparken daha mutlu olurlar bu sebeple böyle ürünler mağazaların ön kısmına yerleştirilir.

Boş rafların etkisi

İnsanlar alışveriş yaparken diğer kişilerce de talep görmüş ürünleri almaya yatkın olurlar. Bu sebeple bazı ürünlerin bulunduğu raflar bilinçli olarak daha boş bırakılır ki insanlar ürünün çok sattığını düşünsün.

Alışveriş sepeti etkisi

Mağazalar müşterileri alışveriş arabalarını ve sepetlerini kullanmalarına teşvik eder. Çünkü elinde sepetle  ya da arabayla gezen bir müşterinin sayıca daha çok ürün alma olasılığı çok daha fazladır. Kimse bir ürün için koca arabayı sürmek istemez ve o tek ürünün yanına mutlaka bazı ekstralar alır.

Merdiven yerleşimi

Mağaza sahipleri müşterilerinin olabildiğince çok ürünü görmesini ister. Bu sebeple mağaza içindeki merdivenlerin yerleşimi kritik önem taşır. Genelde merdivenler öyle yerlerde olur ki ona ulaşmak için mağazanın nerdeyse tamamını yürürsünüz. Bu da sizin başka ürünleri görüp alma şansınızı arttırır.

Aynalar

İnsanlar ayna karşısında zaman geçirmekten keyif alırlar. Mağazalar dizayn edilirken bu durum mutlaka kullanılır. Özellikle mağaza girişlerine yerleştirilen aynalarla müşterilerin dikkati çekilip mağazaya yönlendirilir.

Penceresiz mağazalar

Alışveriş yaptığınız mağazalarda kaç tane pencere gördüğünüzü hatırlıyor musunuz? Cevabının muhtemelen ya hiç görmedim ya da tek tük gördüm olacaktır ve evet bu da bir stratejidir. Mağazalarda genelde pencere olmaz ve yapay ışıklandırma söz konusudur. Bunun sebebi ise müşterinin dış dünyayla bağını olabildiğince kesmektir.

Mağazalardaki oturma alanları

Mağazalardaki tüm oturma alanları en çok ürünü görecek şekilde konumlandırılır. Sebebi açık, daha çok görün daha çok alın.

Mağaza içindeki engeller

Mağazalar çoğunlukla rahat rahat gezebildiğimiz geniş ortamlar değildir. Çoğunlukla yürürken önünüze bir engel çıkar. Özellikle alışveriş arabalarıyla zor manevra yaparsınız. Bunun sebebi belli bir noktada daha çok zaman harcamanızı sağlamaktır.

Fazlasını önermek

Mağaza çalışanları müşterilere daha fazla ürün önermeleri için eğitilirler. Buna verebileceğimiz en güzel örnek fastfood restoranlarıdır. Kasada tam ödemenizi yapacakken birkaç lira farkla daha büyük bir menü önerildiğinde evet deme olasılığınız yükselir.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !