Buradasın Ankara Psikolog » Çocuk Psikolojisi » Çocuğunuzun Küçük Kardeşine Alışmasını Nasıl Sağlarsınız?

Çocuğunuzun Küçük Kardeşine Alışmasını Nasıl Sağlarsınız?

Yazar: Ankara Psikolog

Eve yeni bir bebeğin gelecek olması çocuğunuz için rahatsız edici olabilir çünkü çocuğunuz kendini sizin hayatınızın merkezi olarak görmektedir ve kardeşi olacağı fikri onu tedirgin edebilir. Sizin umduğunuz kadar kardeş fikrine sıcak bakmayabilir ve sevinmeyebilir ama siz çocuğunuzun kardeşine alışmasını, onu kabullenmesini kolaylaştırabilirsiniz.

  • Öncelikli olarak yeni bebeğinizle ilgilenirken büyük çocuğunuzun ihtiyaçlarını ve günlük rutin aktivitelerini aksatmamalısınız. Eğer her gün parka oyun oynamaya gidiyorsanız, yatmadan önce masal anlatıyorsanız bunlara bir şekilde devam etmelisiniz. İlk haftalarda denge kurmak size zor gelse de bu şekilde davrandığınızda büyük çocuğunuz kendini güvende hissetmeye devam edecektir.
  • Çocuğunuz kardeşini başlangıçta sevmeyebilir buna hazır olmalısınız. Küçük bebeğiniz ablası ya da abisi tarafından sizin kadar sevilmediğinde bu sizi çok üzmesin.
  • Doğal olarak dikkatinizin çoğu bebeğinize kayacak olsa da büyük çocuğunuzdan gelecek fazladan taleplere hazır olur. Çünkü o da bir şekilde sizin dikkatinizi çekmeye çalışacak. Evde size yardımcı olan bir kişi varsa ve büyük çoğunuzla da ilgileniyorsa bu iyi bir şeydir ama çocuğunuz sizinle birebir zaman geçirmeye ihtiyaç duyacaktır.
  • Çocuğunuz, kardeşiyle hiç ilgilenmiyor olabilir ama onun dikkatini çekmeye çalışın. Ona bir zamanlar kendinin de bebek olduğunu ve bebekliğine dair hikayeleri anlatarak dikkatini çekebilirsiniz. Bu noktada bebeklik oyuncakları, kıyafetleri ve fotoğrafları çok yardımcı olacaktır.
  • Siz bebeğinizi beslerken büyük çocuğunuz kendini dışlanmış hissedebilir ve kıskançlaşabilir. Bebeğinizi beslerken, çocuğunuzun dikkatini sizden uzaklaştıracak bir şeyler bulun.
  • Büyük çocuğunuz kardeşini gördükçe bebekçe isteklerde bulunabilir. Sütünü biberondan içmek, kucakta taşınmak istemek bu davranışlara örnektir. Tamamen normal olan bu davranışların sizi rahatsız etmesine izin vermeyin ve her seferinde çocuğunuzun isteğini geri çevirmeyin.
  • Bebeğiniz çok tatlı olsa da abisi/ablası onu kıskanacak, kin besleyecek buna hazırlıklı olmalısınız. Bu kıskançlıkların aşırıya kaçmaması için diğer aile bireylerinin desteğini alın. Siz bebekle ilgilenirken çocuğunuz kendini dışlanmış ve geri plana atılmış hissetmesin.
  • Eğer çocuğunuzun kardeşinin yanına yaklaşmasına izin vermezseniz onlara iyilik yapmış olmazsınız. Yapabileceğiniz en doğru hareket çocuğunuzu, bebek bakımı konusunda size yardım etmesi için cesaretlendirmek.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !