Buradasın Ankara Psikolog » Popüler Psikoloji » Ünlüler ve Ruhsal Rahatsızlıkları

Ünlüler ve Ruhsal Rahatsızlıkları

Yazar: Ankara Psikolog

Ruhsal rahatsızlıklar herkesin yaşayabileceği türden rahatsızlıklardır. Ünlü veya ünsüz olmak, zengin veya yoksul olmak bie şeyi değiştirmez.Ekranlarda veya beyaz perdede çok mutlu, çok başarılı gibi görsek de birçok ünlü çeşitli ruhsal rahatsızlıklarla yüzleşiyor ve tedavi olmaya çalışıyor.

İşte size ünlüler aleminden derlediğimiz ünlüler ve ruhsal rahatsızlıkları galerisi:

Elen Degeneres, Depresyon

1

“Korktuğum her şey başıma geldi. Televizyon gösterimi kaybettim. Sanki cehennemde gibiydim. 5 yıl boyunca çok sıkı çalıştığım o stüdyada yürürken, kimsenin bana saygı göstermediğini hissedebiliyordum. Sonunda da derin, ama çok derin bir depresyona girdim.”

Leonardo DiCaprio, Obsesif Kombulsif Bozukluk (OKB)

2

Leanardo OKB’ye çocukluktan beri sahip ve The Aviator filmi bu durumu yeniden ortaya çıkarmış: “Hâlâ şu anı hatırlıyorum. Sette hazır olabilmem için 10 dakikaya ihtiyacım vardı. Çünkü o sürede ileri ve geri yürürüp, ortada durmam, kapıya dokunmam ve tekrar yürüyüp gelmem gerekiyordu. Bu beni çılgına çeviriyordu. Filmin çekimleri bittikten sonra bile bu durum birkaç ay boyunca devam etti.”

J. K. Rowling, Depresyon

3

“Hiçbir zaman depresyonda olmaktan utanmadım. Asla. Bunda utanılacak ne var? Çok zor zamanlar geçirdim ve şu an bunları atlatabildiğim için kendimle gurur duyuyorum.”

Carrie Fisher, Bipolar Duygudurum Bozukluğu

4

“Bazen gelir ki olmak istediğiniz o kişi olmak istemezsiniz. Hiçbir akşam yemeğine katılmıyordum ve satlerce insanların telefonuna çıkmadığım zamanlar oluyordu. Manik dönemim güçlendiğinde ise sanki dağların zirvelerinde uçuyormuşum gibi geliyordu. Fakat bu çok kısa sürüyordu. Cümlelerim anlamsızlaşıyor, olayları takip edemiyor ve uyuyamıyordum.”

Brad Pitt, Depresyon

5

“Depresyonlla başa çıkabiliyordum. Ama bunu yaparken gerçekte kim olduğumu görüyordum. Bu dönemi benim için çok önemli bir eğitim süreci olarak değerlendiriyordum. Bu dönem tekrar depresyondaydım. Her gece aynı şeyleri yapıyordum ve uyumak için kendimi uyuşturuyordum. Eve gidene kadar bile bekleyemiyordum.”

Adam Levine, Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB)

6

“Bana DEHB tanısı ilk konulduğunda hiç şaşırmadım çünkü okulda gerçekten odaklanmakta güçlük çekiyordum. Şimdi insanlar bu rahatsızlığımı yetişkin olduğumdan sadece günlük anlamda fark edebiliyorlar. Bir şeye dikkat edemediğimde, gerçekten dikkat edemiyorum demektir.”

Jim Carrey, Depresyon

7

“Uzun bir süre Prozac kullandım. Bu bana sadece kısa bir süre yardımcı oldu, ama bazı insanlar bunu sürekli kullanıyor. Belirli bir noktayı aşmam gerekiyordu ve o da şunu fark etmemle oldu: Her şey yoluna girecek.”

Elton John, Bulimiya

8

“Yardıma ihtiyacım var der demez iyi olacağımı biliyordum ve bunu istiyordum. Ama bunu söylemek sadece bir rahatlık veriyor, daha fazlasını yapmalısınız.”

Angelina Jolie, Depresyon

9

“Sanki çok karanlık bir alana doğru gidiyormuşum gibi hissettim. Sabaha uyanamayacağımı hissediyordum. Bu yüzden beni aktif olmaya zorlayacak şeyler bulmaya çalıştım.”

Catherine Zeta-Jones, Bipolar Duygudurum Bozukluğu

10

“Asla bu konu hakkında konuşmak istemedim. Ağır bir rahatsızlığım vardı ve bunu sadece bina çatılarından sokaklara bağırasım geliyordu. Ama sonradan yer yüzünde bu rahatsızlığa sahip olan tek kişi olmadığı anladım. Gün gün bu rahatsızlığımın üstesinden gelmem gerekiyordu.”

David Beckham, Obsesif Kombulsif Bozukluk (OKB)

11

“Otel odasına gideceğimde, rahatlamak için tüm kitapları ve broşürleri çekmecelere koyacağım. Her şey çok düzgün olmalı.”

Lady Gaga, Depresyon

12

“Üzüntümün asla benim iyi yönlerimi yıkamayacağını öğrendim. Harika olmaya devam etmelisiniz, küçücük bir ışık kalsa bile onun arkasından gidin. Ben o ışığı gördüğüm için çok şanslıyım.”

Megan Fox, Obsesif Kombulsif Bozukluk (OKB)

13

“Kocam Brian doğumum sırasında ne yapacağımı merakla bekliyordu. Doğurduktan sonra çocuğumu kat kat sarmalayıp bana verdilir. Onu aldım ve göğsüme yatırdım, işte o an beni hiçbir şeyin korkutamayacağını anladım. Ben ona bir karmaşa vermek istemiyordum. Bu yüzden kaygılarım çocuğum doğduktan sonra %80 oranında düzeldi diyebilirim.”

Miley Cyrus, Depresyon

14

“İnsanların çoğu benim depresyonum hakkında konuşmak istemediğimi düşünüyor. Ama aslında öyle değil, ben bu meseleyi kapadım. İnsanlara mutlu olmadıklarında gerçekten mutluymuş gibi yapmamalarını önerebilirim. Çünkü sahte bir mutluluktan daha kötü hiçbir şey yoktur.”

Beyonce Knowles, Depresyon

15

“Ünlü olduğum zaman bir daha hiç kimsenin beni gerçekten sevmeyeceğini düşünüyordum, yeni arkadaşlarımın olmayacağından korkuyordum. Sonra bir gün annem ‘Neden birisinin seni sevmeyeceğini düşünüyorsun? Ne kadar akıllı ve güzel olduğunu bilmiyor musun?’ dedi. İşte o zaman önümde iki seçenek olduğunu gördüm: Ya pes edecektim, ya da devam edecektim.”

Kaynak: Bored Panda

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !