Buradasın Ankara Psikolog » Çocuk Psikolojisi » Belki Fark Etmiyorsunuz Ama Harika Bir Ebeveynsiniz

Belki Fark Etmiyorsunuz Ama Harika Bir Ebeveynsiniz

Yazar: Ankara Psikolog

Anne baba olduktan sonra hayatınız çok değişir, daha önce hiç fark etmediğiniz sorumluluklara sahip olursunuz bazen de inanılmaz bir baskı hissedersiniz üzerinizde. Tüm bunlar olurken zaman zaman kötü bir ebeveyn olduğunuz düşüncesine kapılır ve kendinize haksızlık edersiniz. Ancak yapmayın. Farkında olmasanız da harika bir ebeveynsiniz işte bunu gösteren işaretler.

Çocuğunuzla ilgili her konu sizi strese sokuyor.

Çünkü onu çok önemsiyorsunuz hayattaki en değerli şeyiniz çocuğunuz. Onu önemsemeyen, duyarsız bir ebeveyn olsaydınız stres yaşar mıydınız?

Evde yetki sizin ellerinizde.

Yetkileriniz patronluk taslamanıza, çok katı olmanıza neden olmuyor sizi iyi ve sorumluluk sahibi bir ebeveyn haline getiriyor. Onları çok sevseniz de çocuklarınız bazı limitleri olduğunu öğrenmek zorundalar.

Çocuklarınıza sorumluluk veriyorsunuz.

Çocuklar küçüklükten itibaren bazı sorumlulukları üzerlerine almayı öğrenmeliler. Her işlerini ebeveynlerinin yapamayacağını öğrenmeleri onların gelişimleri açısından önemli.

İyi bir örneksiniz.

Çocuklar çevrelerinde gördükleri, duydukları her şeyi öğrenirler ve uygularlar. Onlara iyi örnek olabilmek çok önemlidir ve bunu yapabildiğiniz için harika bir ebeveynsiniz.

Eşinizin ebeveyn olarak aldığı kararları küçümsemiyorsunuz.

Söz konusu çocuklarınız olduğunda eşinizle siz bir takımsınız ve onları ilgilendiren kararlar aldığınızda birbirinizin kararlarını küçümsemiyorsunuz.

Hatalı olduğunuzda kabul ediyorsunuz.

Ebeveynliğin büyük bir kısmı hata yapmayı içeriyor bunda bir hata yok ama yaptığınız hataları kabul etmezseniz bu sizi çocuğunuzun gözünde iyi bir imaja sahip yapmayacaktır.

Kendinize zaman ayırıyorsunuz.

Anne baba olmak demek kendi hayatınızdan vazgeçmek demek değildir. Öyle olduğunu düşünmenizi isteyenlere izin vermemelisiniz. Kimse kendinize vakit ayırdığınız için suçlayamaz çünkü kendinizi toparlamak, iyi olmak ve harika ebeveyn olmaya devam etmek için bunu yapmaya ihtiyacınız var.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !