Buradasın Ankara Psikolog » Çocuk Psikolojisi » Bu Kız Einstein ve Hawking’den Daha Zeki

Bu Kız Einstein ve Hawking’den Daha Zeki

Yazar: Ankara Psikolog

İngiltere’de bir çingene topluluğunda yaşayan James Barr kızının dikkat çeken bir zekası olduğunu düşündüğü için zeka seviyesini ölçtürmüş ve sonuçta kızı Nicole, dünyanın en meşhur dâhilerinden daha yüksek bir skor elde etmiştir.

1

IQ testinden elde ettiği skor 162 olan Nicole bir anda yaşadıkları çevrede kahraman haline gelmiş ve dünya çapında isminden söz ettiren biri haline gelmiştir. Aldığı skorun Albert Einstein ve Stephen Hawking gibi isimlerin skorlarından fazla olduğunu düşününce dünyanın Nicole’ü konuşmaya başlaması pek şaşırtıcı değil.

2

Nicole’ün ait olduğu çingene topluluğu onun elde ettiği skoru inanılmaz olarak değerlendirirken bu durum herkesin yetiştiği çevre fark etmeksizin akademik olarak dahi olabileceğini gösteriyor. Babası ve bir kardeşiyle beraber bir karavanda yaşayan Nicole’ün bu durumu elde ettiği puanın etkileyiciliğini daha da arttırıyor.

3

Nicole’ün aldığı puanın etkileyiciliğini göstermek için söyleyebiliriz ki bir yetişkinin ortalama IQ skoru 100 dür. 140 ın üzerindeki her puan kişiyi dahi kategorisine sokmaya yetmektedir ve dünya nüfusunun yalnızca %1’lik bir kısmı bu kategoriye girebilmektedir.

4

Nicole şimdilerde bir gün doktor olma hayalini kurarak Burnt Mill Akademisinde okumaktadır. Fikrini değiştirerek bir zaman makinesi de icat edebilir J Nicole’ün kariyerinin ne yönde gelişeceğinden bağımsız olarak söyleyebiliriz ki IQ skoru yalnızca bir sayıdan ibarettir ve dahi olup olmamak bu dünyaya nasıl bir katkı sağladığınızla ölçülür.

Zaman makinesi için umudumuzu sürdürelim bizce yine de…

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !