Buradasın Ankara Psikolog » Çocuk Psikolojisi » Bilgisayar Oyunları Çocuklara Ne Yapıyor?

Bilgisayar Oyunları Çocuklara Ne Yapıyor?

Yazar: Ankara Psikolog

Anne babalar bilgisayar oyunlarının çocuklarına olan etkisi konusunda oldukça endişeli oluyor. Çünkü hemen hemen bütün çocuklar bu tür oyunlarla vaktinin çoğunu geçiriyor.

Kimileri çocuğun sosyal yaşantısını olumsuz etkiler, ruh sağlığına zarar verir dese de kimileri de bilgisayar oyunu oynamanın çocuğun el ve göz becerilerini, düşünme yetisini ve yaratıcılığını geliştirdiğini iddia ediyor.

Oxford Üniversitesi’nden Psikolog Dr. Andrew Przybylski, tarafından yürütülen çalışmada, 5,000 çocuk üzerinde bilgisayar oyunlarının olumlu ve olumsuz etkileri birlikte değerlendiriliyor.

Pediatrics dergisinde yayınlanan çalışma, ihtiyatlı bir şekilde bilgisayar oyunlarına olumlu olarak yaklaşıyor ve “her şeyin azı karar çoğu zarar” diyor. (Przybylski, 2014).

Çocuklardan 10-15 yaş arasındakiler kendilerini bilgisayar oyunlarıyla oynama konusunda en iyi ayarlayanlar olarak bulunuyor. Günlük bir saatten azını bu oyunlara harcayan çocukların;

  • Daha sosyal
  • Hayatlarından daha mutlu
  • Daha düşük hiperaktivitede

oldukları bulunuyor.

Hiç bilgisayar oyunu oynamayan veya günlük 3 saatin üzerinde oyun oynayan çocukların ise bu ölçütlerde daha kötü oldukları göz çarpıyor.

1 ile 3 saat arasında oyun oynamanın ise çocukların psikolojisinde herhangi bir olumlu veya olumsuz etkisinin olmadığı gözlemleniyor.

Dr. Przybylski, bilgisayar oyunlarının çocuklar üzerindeki olumsuz etkilerinin kaynağının aslında başka bir yerde olduğunu düşünüyor. Maddi yoksulluk içinde veya çatışmalı, gergin bir aile ortamında büyüyen çocuklarda bilgisayar oyunlarının olumsuz etkisi daha fazla görülüyor.

Oyunların çocukların gelişiminde ve psikolojisinde olan olumlu etkisinin az olduğunu düşünen Przybylski, bu olumlu etkinin daha çok belirli aksiyon oyunlarından gelebileceğini düşünüyor.

Kısacası, tüm endişelere veya ümitlere karşın bilgisayar oyunlarının çocuklar üzerinde doğrudan olumlu veya olumsuz etkisi olduğunu söylemek güç.

Kaynak: http://www.spring.org.uk/2014/08/what-video-games-do-to-children.php

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !