Buradasın Ankara Psikolog » PSİKOLOJİ » Depresyonun Size Söylediği 8 Yalan

Depresyonun Size Söylediği 8 Yalan

Yazar: Ankara Psikolog

İnsanlar depresyon yaşarken kendi kendileri çok fazla şey söylerler. Ve ne yazık ki bu söylenilenlerin birçoğu kişinin kendisini daha da kötü hissetmesine neden olur. Peki böyle zamanlarda depresyonun size söylediği 8 yalan nedir?

1.Asla iyileşemeyeceksin.

asla iyi olamayacaksın

Depresyonun karanlık çukuruna girdiğinizde oradan hiçbir çıkış bulamayacakmışsınız gibi gelir. Depresyondan önceki bir fotoğrafınızla kendinizi karşılaştırdığınızda tekrar o insan olamayacağınızı düşünürsünüz.

Burada ihtiyacınız olan tek şey “irade”. Depresyonunuz sonsuza kadar sürmeyecek. Evet, o fotoğraftaki insan olmayacaksınız. Çünkü yaşadıklarınız ve depresyondaki deneyimleriniz sizi bambaşka bir insan yapacak.

2.Kimse seninle dışarı çıkmak istemiyor.

kimse seninle dışarı çıkmak istemiyor

Depresyonda iken sosyal ortamlarda bulunmaktan kaçınırsınız. Bir taraftan bunun için kendinizi kötü hissederken, diğer taraftan insanlarla görüşmemenin size iyi geleceğini düşünürsünüz. Burada önemli olan şey depresyonun sizi aldatmasına izin vermemektir. Unutmayın, diğerleri sizi istemediği için değil, siz onlarla görüşmek istemediğiniz için sosyalleşmiyorsunuz. Hazır olduğunuzda yapacağınızın da farkında olun.

3.Herkese yük oluyorsun.

herkese yük oluyorsun

Depresyonda olan bir kişi etrafındaki insanlara yük olduğunu hisseder. Bu da beraberinde suçluluk ve utanç duygularını getirir. İnsanlar sizle ilgilendiğinde suçluluk hisseder veya büyük bir mahcubiyet yaşarsınız. Ama depresyonu herkesin yaşayabileceğini, etrafınızdaki insanların da güvenilir ve sadece size yardım etmeye çalışan arkadaşlarınız olduğunu unutmamalısınız.

4.Sağlıklı olmayı hak etmiyorsun.

sağlıklı olmayı hak etmiyorsun

Depresyondan çıkamamanızın bir nedeni de içten içe bunu hak etmediğiniz düşüncesi olabilir. İyileşme çok basit cümlelerle başlar: “İyi olmak istiyorum ve iyi olmayı hak ediyorum!” Mükemmel olmak zorunda olmadığınızı, sadece iyileşmenizin yeterli olacağını düşünün.

5.Tembelsin.

tembelsin

Bazıları depresyondayken kendisini tembel hisseder ve bundan dolayı suçluluk duyar. Bunun nedeni depresyonun odaklanma, uyku veya motivasyon gibi konularda sorunlar ortaya çıkarmasıdır. Tembelliğin kendi kişiliğinizin değil, depresyonun bir sonucu olduğunu unutmayın.

6.İyileşmem için çok çabalamalıyım.

çok çaba

Depresyondan bir gecede çıkamayacaksınız. Eski halinize geri dönmeniz için sabırlı ve kararlı olmalısınız. Bunun için neye ihtiyacınız olduğunu belirlemek iyi olacaktır. Doktora görünmeniz gerektiğinde görünmek, size iyi geleceğini düşündüğünüz filmi izlemek, kitabı okumak depresyondan çıkış sürecinizi hızlandıracaktır.

7.Bunu kendine sen yaptın

bu kendin yaptın

Kimse depresyona girmeyi istemez. Depresyon, birden çok koşulun bir araya gelmesiyle oluşan ve birçok insanda görülen bir rahatsızlıktır.

8.Kimse seni anlamayacak.

kimse seni anlamayacak

Depresyondayken kendinizi yalnızlaştırmak kolaydır. İnsanlarla iletişim kurmamaya başladıkça anlaşılmadığınızı hissedebilirsiniz. Size bu konuda sosyal medya yardımcı olabilir. Kimseyle bir konuşma içerisine girmeksizin, içinizden gelenleri yazabilir veya hislerinizi yansıtan paylaşımlar yapabilirsiniz.

Kaynak: http://www.buzzfeed.com/maggyvaneijk/its-a-human-experience#.th9KKeLG6r

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !