Buradasın Ankara Psikolog » PSİKOLOJİ » Hangi Duygu Tüm Davranışlarımızı Belirliyor?

Hangi Duygu Tüm Davranışlarımızı Belirliyor?

Yazar: Ankara Psikolog

Sizce hangi duygu bizim tüm yaşantımızı, davranışlarımızı belirliyordur? Araştırmacılar yeni bir çalışmayla “korku”nun insan davranışında çok büyük değişikliklere yol açtığını buldular.

Özellikle kadınlarda korku duygusunun yarattığı davranışsal değişimler daha çok gözlemleniyor.

Korku çoğu zaman toplumsal kuralları ve düzeni oluşturmakta da kullanılıyor. Örneğin, kapalı alanlarda sigara içimi veya trafikte hız sınırı gibi uyarılarla, kişide korku duygusu harekete geçiyor ve ardından insanların davranışları değişiyor.

Korku aynı şekillerde pazarlama, reklam ve satış alanında da sık kullanılan bir duygu. İnsanlara ürünlerini almadıkları takdirde veya sigorta yapmadıkları zaman karşılaşabilecekleri durumlar gösteriliyor. Bu sayede insanlar o ürünleri almaya daha fazla yönelim gösteriyor.

27 bin insanla yapılan ve 50 yıldan fazla süren 127 farklı çalışma derinlemesine inceleniyor.

Araştırmacılar, korkunun bir uyaran olarak kullanılmasının kişi davranışlarında ayrıca şu etkilere sahip olduğunu işaret ediyor. Korkunun kullanımı, en çok tek zamanlı tavsiye verilen davranışlarda ve kitlenin kadın olduğu zamanlarda işe yarıyor. Buna ek olarak, stresli bir mesajım verilmesi ve tehlikenin ciddiyetinin vurgulanması ile korku insanların davranışlarında çok daha belirleyici bir hale geliyor.

Kaynak: http://www.spring.org.uk/2015/10/the-emotion-that-does-change-peoples-behaviour-after-all.php

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !