Buradasın Ankara Psikolog » Yaşam » Hayvanların Zekasına Dair 5 İlginç Gerçek

Hayvanların Zekasına Dair 5 İlginç Gerçek

Yazar: Ankara Psikolog

Hayvanların da bir zekası olduğunu az çok biliyorsunuzdur. Peki zekanın ne tip özellikleri olduğunu biliyor musunuz?

Hayvanların zekası insanlarınkinden farklıdır

Adelaide Üniversitesi’nden araştırmacıların yaptıkları çalışmalara göre insanlar zeka yönünden hayvanlardan üstün değillerdir. Üniversite mensuplarından Dr. Henneberg’e göre hayvanların bizi, bizim de onları anlayamamamız zekalarımızın farklı seviyelerde değil farklı türlerde olduğunu göstermektedir.

Yunuslar telepatik hayvanlardır

Memeli deniz hayvanlarının zekalarına dair birçok bilgiye sahip olunmasına rağmen bu hayvanların kompleks bir sosyal yaşantılarının ve iletişim dillerinin olduğu unutulmamalıdır. Michigan Devlet Üniversitesi’nce yapılan araştırmalara göre yunusların diğer deniz memelileri için görüntüleri yansıtabildikleri bulunmuştur. Bu bulgu çalışmada şu şekilde belirtilmiştir: “Eğer bir yunus bir balığın görüntüsünü başka bir hayvana göndermek istediğinde gerçek anlamda balığın görüntüsünü gönderebilir. ” Ayrıca yunusların bireysel isimleri olduğu ve güçlü benlik duygularının olduğu bilinmektedir.

Memeli deniz hayvanları insanlara benzer şekilde travma tecrübeleri yaşarlar.

Yakalanıp tutsak edilen memeli deniz hayvanlarının ağır travmalar yaşadıkları, bu travmaların benliklerine ve ruhsal sağlıklarına negatif etki ettiği bulunmuştur.

Filler her şeyi hatırlar.

Fil hafızalı olmak kalıbı bu gerçekten yola çıkılarak oluşmuş olabilir. Filler yüksek zeka seviyesine sahip hayvanlardır ve aile yapıları çok güçlüdür. Güçlü hafızaları olan filler ayrıca kayıpları için yas tutarlar.

Köpeğiniz sandığınızdan daha da zeki olabilir.

Hatta evcil hayvanınız sizden bile zeki olabilir. Ancak insan ve hayvan zekasını doğru bir şekilde karşılaştırmak henüz mümkün değildir. Evcil bir hayvanınız varsa çoğu kez söylediklerinizi anladığı hissine kapılırsınız çünkü gerçekten öyle davranırlar.

Hayvan zekasına dair birçok bulgu varken, insanların hayvanlara üstünlüğü nasıl oluşmuştur?

İnsanların hayvanlara olan üstünlüğünün yaklaşık 10.000 yıl önce Tarım Devrimi ile oluştuğu düşünülmektedir. Hayvanların tarımda kullanılmak üzere evcilleştirilmesiyle böyle bir durum oluşmuştur.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !