Buradasın Ankara Psikolog » Yaşam » Starbucks Çalışanının Duyma Engelli Adama Yaptığı Müthiş Jest

Starbucks Çalışanının Duyma Engelli Adama Yaptığı Müthiş Jest

Yazar: Ankara Psikolog

Ibby Piracha, Virgina’da yaşayan duyma engelli bir adam. Geçen hafta her zaman yaptığı gibi yakınlardaki Starbucks’a gitmişti ama oradan sadece kahveyle değil, hiç beklemediği empati dolu bir davranışın verdiği mutlulukla ayrıldı.

Mekana girdiğinde herhangi bir şaşırtıcı davranış beklemiyordu elbette. Fakat kasaya yaklaştığında kadın barista adama bir parça kağıt uzattı ve işaret diliyle ne içmek istediğini sordu.

 

kapak

Diğer insanlarla aynı deneyi yaşayabilmeniz için işaret dili öğrenmeye başladım.

 

 

Ibby Piracha, Facebook sayfasından yazdığı mesajda şunları söyledi:

resim 2

“Bu yeri seviyorum. Starbucks’taki kadın kasiyer bana bir kağıt verdi ve benim sağır olduğumu bildiğini, haftada 3 defa buraya geldiğimden işaret dili öğrenmeye başladığını söyledi. Bana işaret diliyle “ne içmek istersiniz?” diye sordu. Ona minnettarım. Virgina’da sağır insanların olduğunu da fark ettiler sanırım. Lütfen herkes bunu paylaşsın ve bu tür şeyler daha fazla yaşansın.”

2005 yılında yapılan bir araştırmaya göre her 1000 kişiden 9 ile 22 arasındaki insanın duyma sorunları ve günlük hayatta çok basit diyalogları anlamakta güçlük çekiyorlar.

Starbucks elemanının sergilediği bu davranış dünyanın sadece bizden oluşmadığını ve farklılıklar için de empati ile yaklaşmamız gerektiğini anlatıyor.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !