Buradasın Ankara Psikolog » PSİKOLOJİ » Psikoloji Öğrencilerinin Duymaktan Sıkıldığı 6 Şey

Psikoloji Öğrencilerinin Duymaktan Sıkıldığı 6 Şey

Yazar: Ankara Psikolog

Psikoloji şu an en gözde bilim dallarından birisi ve hayatın kendisine bu kadar yakın olması insanların bu alanla ilgili görüşlerini daha rahat ifade edebilmelerine yol açıyor.

Size psikoloji okuyan veya eğitimini alan öğrencilerin insanlardan en fazla duyduğu 6 sıkıcı şeyi söylüyoruz.

Birilerinin paralı arkadaşlığını yapmış mı olacaksın?

1

Öncelikle şu ayrımı yapmakta fayda var: Psikoloji okuyan herkes terapist veya danışman olmak durumunda değil. Endüstriden trafiğe, spordan gelişime kadar birçok alanda psikoloji mezunları çalışıyor. Ayrıca psikologlar birilerinin paralı arkadaşları değildirler. Bu iş için eğitim almış ve bu deneyimleriyle insanların yaşadığı ruhsal rahatsızlıklara yardımcı olmayı hedefleyen kişilerdir.

Şimdi beni analiz falan edersin yanında dikkatli olayım.

2

Emin olun psikoloji öğrencileri başlarını APA formatıyla yazılan ödevlerden, makalelerden kaldırdıklarında düşündükleri şeyler normal bir insanın düşündüklerinden farklı değildir. Her geçen saniyeyi başkalarını analiz etmeye çalışarak geçirmiyorlar.

Ayrıca psikanalize girmek istiyorsanız bunu yapan, uzun yıllar boyunca eğitimini almış uzmanlara gitmenizde fayda var.

Ben bir antisosyalim.

3

Birçok insan filmlerde ve dizilerde yansıtıldığı şekline aldanır ve yaptıkları bazı hareketleri anti sosyalkişilik bozukluğuna sahip kişiler olduklarına referans olarak gösterirler. Toplumla uyuşmazlığı olan veya toplum içinde rahat olmayan her kimse anti sosyal değildir.

Psikoloji bir bilim değildir.

4

Dediğimiz gibi diğer bilimlere nazaran çok daha kolay anlaşılabiliyor olması psikolojiyi bilim olmaktan çıkarmıyor. Psikoloji daima bilimsel metodu ve ampirik bilgileri kullanan bir alandır, tıpkı fizik, kimya veya biyoloji gibi psikoloji de gerçek bir bilimdir.

İş bulabilecek misin?

5

Psikoloji bölümü mezunları iş bulmak konusunda diğer alanlardan daha dezavantajlı değildir. Daha önce bahsettiğimiz gibi çok geniş bir alana yayılan ve hemen hemen her sektörde kendisine yer edinen psikoloji bölümünü okuyan öğrenciler iş hayatlarında sıkıntı yaşamazlar.

Şimdi aklımızı okuyabiliyor musun?

6

Hayır! Ne Mentalist dizisindeki gibi ne de LieTo Me’deki gibi karakterler değiliz! İnsan davranışlarını ve düşüncelerini inceleyen bir bilim dalında çalışıyor olsak da bu bize insanların akıllarından geçenleri okuma gibi doğa üstü güçler vermiyor.

Yaşanılan sorunları fark etmede ve nedenlerini anlamada birazcık daha iyi olsak bile bu bizim telepatik güçlerle donatılmış medyumlar olduğumuz anlamına gelmiyor.

 

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !