Buradasın Ankara Psikolog » Psikotik Bozukluklar » Agnozi Nasıl Bir Rahatsızlıktır?

Agnozi Nasıl Bir Rahatsızlıktır?

Yazar: Ankara Psikolog

agnozi nedirAgnozi duyusal olarak gelen verileri yorumlama yeteneğinin kaybolması demektir. Agnozi olan kişiler hala görebilir, koklayabilir ya da duyabilir fakat ne gördüklerini, duyduklarını ya kokladıklarını yorumlayamazlar.

Örneğin çok iyi bir görüş becerisi olan birisi insanları tanıyabilme becerisini yitirebilir. Bu yüzden agnozi sadece duyuların kaybolması değil, bu duyuların getirdiği mesajları anlamlandırma becerisinin kaybolmasıdır.

Agnoziye Ne Sebep Olur?

Agnozinin en yaygın sebebi nörolojik sorunlardır ve bunlar kafa travması, felç ya da diğer beyin yaralanmaları sonucu meydana gelebilir. Ayrıca gelişimsel bazı sorunların da agnoziye neden olduğu bilinmektedir.

Agnozinin Türleri

Agnozisi olan bir kişinin her türlü duyusal veriyi yorumlama yeteneğinin kaybolduğunu söylemiştik. Bunlar kimi zaman sadece yüzleri ya da harfleri tanıyamama şeklinde de olabilir. Agnozinin bazı alt tipleri vardır:

İşitsel agnozi: Köpeğin havlaması, telefon sesi, kapı zili gibi sözel olmayan belli yapıdaki sesleri tanıyamama,

İşitsel sözel agnozi: Konuşulan sözleri algılayamama,

Temas agnozisi: Nesneleri dokuyarak tanıyamama,

Görsel veya optik agnozi: İnsanları, yerleri, nesneleri görerek tanıyamama, görsel izlenimleri bütünleştirememe, bu nedenle nesneleri çizememe, kopyalayamama.

Bazı durumlarda çok özel görsel agnozi türleri vardır.

Örneğin, yüz agnozisi: aşina yüzleri tanıyamama,

Renk agnozisi: Belli renkleri nesnelerle, ya da nesneleri renklerle ilişkilendirememe, Kısmi bedensel agnozi: Vücudun çeşitli kısımlarını tanıyamamayı ifade eder.

Agnozinin Tedavisi Var Mıdır?

Agnozi oldukça nadir görülen bir durumdur ve tedavi süreci agnozinin altındaki nedenleri düzeltmeyi amaçlar. Bazı nörolojik anormallikler beyin ameliyatı ile tedavi edilebilir. Konuşma terapisi veya ergoterapi bu kişilerin belirtilerini azaltabilmektedir. Fakat ne yazık ki agnozi için şu an tam bir tedavi yoktur.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !