Buradasın Ankara Psikolog » Popüler Psikoloji » Bipolar Rahatsızlığı Olanlarla Nasıl Konuşulur?

Bipolar Rahatsızlığı Olanlarla Nasıl Konuşulur?

Yazar: Ankara Psikolog

bipolar bozuklukBipolar rahatsızlığı olan birisiyle konuşmak size garip gelebilir. Ne kadar günümüzde artık iyiye gitse de ruhsal rahatsızlıklarla ilgili damgalama devam ediyor. Bu yüzden karşı tarafla iyi bir iletişim kurmanız çok önemli bir hal alıyor. Peki, bipolar rahatsızlığı olan bir kişiyle konuşurken nelere dikkat etmelisiniz?

Herhangi birisiyle konuşuyor gibi konuşun.

Hepimiz yetişkiniz ve karmaşık meseleleri anlayabiliriz. Karşınızdaki kişiye çocukmuş gibi muamele etmenize hiç gerek yok. O kişinin rahatsızlığını ön plana alarak konuştuğunuzda aranızda iletişim gerçekleşmeyecektir.

Dinleyin.

Bipolar bozukluğu olan kişiler için yaşadıkları duygu durumunu ifade etmek çok zor olabilir. Özellikle olumsuz duygular içerisindeyseler. Bu yüzden onların sözünü kesmeden dinlemek ve anlamadığınız yerleri açıklamasını istemek doğru bir davranış olacaktır.

Kendinizi eğitin.

Bipolar bozukluğun neleri içerdiğini, nasıl bir durum olduğunu iyice kavrarsanız karşınızdaki kişiyi o kadar iyi anlarsınız. Bunun için internet ya da psikolojik kitaplar gibi kaynakları tarayabilirsiniz.

Sabırlı olun.

Mani dönemlerinde bipolarlar çok hareketli olup dikkatinizi dağıtabildiği gibi depresyon zamanlarında ya ruh değişimlerinde sizi zorlayacak hareketlerde bulunabilirler. Bizim sorumluluğumuz o kişiyle olabildiğince işlevsel ve açık bir iletişim kurmak olduğundan bu tip durumlara karşı sabırlı olmalıyız ve karşımızdakinin üzerinde bir baskı yaratmamalıyız.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !