Buradasın Ankara Psikolog » Çocuk Psikolojisi » Annesinin Göz Bebeği Çocuklar Daha Çok Depresyona Giriyor

Annesinin Göz Bebeği Çocuklar Daha Çok Depresyona Giriyor

Yazar: Ankara Psikolog

Eğer kardeşleriniz varsa büyük ihtimalle küçüklüğünüzde, belki şimdi bile, annenizin favori çocuğu olmak için mücadele içine girmişsinizdir. Ama yeni yapılan bir çalışmaya göre bu mücadeleyi kazanmak o kadar da iyi bir şey değil, çünkü bu durum sizin depresyon riskinizi daha artırıyor.

Journal of Gerontology: SocialSciencesdergisinde yayınlanan çalışma, 309 aileden 725 yetişkin çocuğun katılımıyla gerçekleşti ve amaç anne babalar ve çocukları arasındaki ilişkiyi daha iyi anlamaktı.

Çalışma başladığında annelerin yaşları 65-75 arasında değişiyordu ve 7 yıllık süreç içerisinde çocukların favori olup olmama ile ilgili algıları sürekli ölçüldü. Bunda araştırmacılar çocukların anneleri ile olan yakınlığı algılayışına, çatışma ile ilgili algılarına, hayal kırıklığı algılarına ve annelerinden övgü almalarındaki algılara baktılar. Ayrıca çocuklardaki depresyon belirtileri de incelemeye dâhil edildi.

Araştırma ekibi en fazla depresif belirtilerin rapor edildiği çocukların, kendilerini annelerine duygusal olarak diğer kardeşlerinden daha yakın olduğunu söyleyenler ve annesinin en çok hayal kırıklığına uğradığı kardeş olan çocuklar olduğunu buldu.

Araştırmacılar annesi tarafından duygusal yakınlık açısından kendilerinin favori çocuğu olduğuna inan çocuklarda daha fazla depresyon belirtilerinin görülme nedeninin, bu çocukların yaşlanan annelerinin bakımı için kendilerini duygusal yönden sorumlu hissetmeleri olarak değerlendiriyor.

Bu araştırmanın sonraki aşamasında aynı ekip, bu defa çalışmayı babalar üzerinden yaparak, babanın göz bebeği olup olmamak ile depresyon belirtilerinin varlığı konusunda bulgulara ulaşmayı hedefliyorlar.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !