Buradasın Ankara Psikolog » Çocuk Psikolojisi » Çocuğunuzun Özgüvenini Nasıl Yükseltebilirsiniz?

Çocuğunuzun Özgüvenini Nasıl Yükseltebilirsiniz?

Yazar: Ankara Psikolog

Özgüven tüm insanların hayatında olduğu kadar çocukların hayatında da önemli yere sahip olan bir kavramdır, özellikle de ergenlik çağındaki çocuklarda. Duygularının inişli çıkışlı olduğu bu dönemde yeterli bir özgüven işlerini çok kolaylaştırabilir.

Aksi takdirde ergenlerin duygularındaki dengesizlik ve özgüvensizlik birleşerek onları bir negatiflik içine sürükleyebilir. Ebeveynler olarak negatiflikten korumak için onlarla özgüven hakkında konuşmalı ve onların da fikirlerini öğrenmelisiniz ki aslında ne ile uğraşmak zorunda olduğunuzu bilesiniz.

Peki, özgüven sorunu yaşayan çocuklar nelerle başa çıkmak zorundadır?

Özgüveni düşük ergenler kendilerine yönelik olumlu yorumları kabul etmekte zorlanabilirler ama ebeveyn olarak öncelikli yapabileceğiniz şey pozitif taraflarını onlara sıkılmadan hatırlatmanız olacaktır. Zayıflıklarına ve eksikliklerine odaklanan çocuğunuz için güçlü özelliklerini görmek zor olabilir bu yüzden siz destek olmalısınız.

Ayrıca özgüven problemi yaşayan ergenlerde yeni şeyler denemekten korkmak da çok sık karşılaşılan bir durumdur çünkü başarısız olma korkusu onları rahat bırakmaz. Çocuğunuzun kendini güvenli hissettiği o alanın içinde körelmesine izin vermemek için kabuğunu kırmasına yardım etmelisiniz. Yeni deneyimlere adım atarken her zaman kazanmak ve kaybetmek üzerine düşünerek yola çıkmamaları gerektiğini, süreç boyu bir şeyler kazanabileceklerini vurgulamalısınız. Ayrıca kayıplardan da önemli dersler çıkarılabileceğini anlattığınızda çekimser tavırlarından kurtulmalarını sağlayabilirsiniz.

Ergenlik çağlarında güçlendirilen özgüven ilerleyen yaşlarında çocuklarınızın alacakları kararlarda ve yapacakları seçimlerde işlerine yarayacaktır. Bir anlamda çocuğunuza bu anlamda sağladığınız her katkıyla geleceklerine yatırım yapmalarını sağlamış olacaksınız.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !