Buradasın Ankara Psikolog » Çocuk Psikolojisi » Çocuklarınıza Nasıl Sebze ve Meyve Yedirirsiniz?

Çocuklarınıza Nasıl Sebze ve Meyve Yedirirsiniz?

Yazar: Ankara Psikolog

Yapılan çalışmaların sonucu sebze ve meyve tüketiminin özellikle çocuklar için ne kadar gerekli olduğunu ortaya koyuyor.

Bu gerçeğin birçok kişi tarafından bilinmesine karşın birçok çocuk veya genç bu yiyecekleri yeteri kadar tüketmiyor.

Çocuklukta öğrenilen davranışlar erişkinliğe aktarıldığından, çocukluktan itibaren meyve sebze yeme alışkanlığının kazandırılması sağlıklı bir yaşam için olmazsa olmaz bir hale geliyor.

Coventry Üniversitesi’nde okullarda yapılan bir çalışma çocuklara bu alışkanlığın nasıl kazandırılabileceği ile ilgili bir fikir veriyor. Bu çalışmada;

“Çocukların meyve ve sebze tüketimini kolaylaştırmak ve çocukların bugünkü ve gelecekte sağlıklı olmalarını sağlamak amacıyla sağlıklı beslenme davranışı geliştirmelerine yardımcı olacak tekniklerin geliştirilmesi hedefleniyor.”

Araştırmacılar 12 haftalık bir bahçe programı başlattılar. Bu çalışmada çocuklardan kendi istedikleri sebze ve meyveleri yetiştirmeleri sağlandı. Bu besinler yetiştirilirken diğer yandan tüm ekilen ürünleri tüketmenin kendileri için ne kadar faydalı olduğu anlatıldı.

Haftada yarımşar saatten iki defa olmak üzere toplamda 12 hafta boyunca bu eğitimi alan ve bahçede vakit geçiren çocukların verileri bu süre sonunda değerlendirildiğinde, günlük meyve ve sebze tüketiminde çok önemli bir artış olduğu gözlemlendi.

Çalışmanın sonucunda bulunan bir başka önemli bulgu ise olayın sadece meyve ve sebze tüketimiyle sınırlı kalmadığını gösteriyor. Bahçede daha çok vakit geçiren çocukların sosyal ilişkilerinde ve davranışlarında, doğaya karşı tutumlarında bir gelişme olduğu gözlemleniyor.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !