Buradasın Ankara Psikolog » Yaşam » Daha Doyurucu Bir Hayat İçin 30’larınıza Kadar Edinmeniz Gereken 8 Alışkanlık

Daha Doyurucu Bir Hayat İçin 30’larınıza Kadar Edinmeniz Gereken 8 Alışkanlık

Yazar: Ankara Psikolog

30’unuza geldiğinizde çevrenizdekiler gibi mutsuz ve boş bir hayatınız olmasını istemiyorsanız bugünden bazı şeyleri değiştirmeye başlamalısınız. Hayat kalitenizi yükseltmek mi istiyorsunuz? Bunun için günlük olarak atabileceğiniz küçük adımlar var. İşte 30’larınızda daha güzel bir hayat için bugünden alışkanlık haline getirmeniz gereken 8 şey

Kendinize gülün.

kendinize gülün

Kendinize, etrafınızdaki insanların çılgınlığına gülmeyi öğrenin. En kötü durumlarda bile espri yapacak gücünüzün olması o durumların altından rahatça kalkabilmenizi sağlar. Ayrıca birçok araştırma stresli bir yaşamın ömrünüzü kısalttığını söylerken, kendinize gülerek daha sağlıklı ve uzun bir yaşama kavuşmuş olacaksınız.

Kendinizi diğerleriyle karşılaştırmaktan vazgeçin.

kendini kıyaslama

Diğerleriyle kendinizi kıyaslamanın hiçbir faydası yoktur. Aksine ruhsal ve fiziksel sağlığınız için de oldukça zararlıdır. Çünkü bu kıyaslamanın sonucunda gelecek mutsuzluk ve stres hayatınızı olumsuz yönde etkileyecektir. Bunun yerine kendi hedeflerinize ve sizi mutlu edecek şeylere odaklanın.

Güzel ilişkiler kurun.

sıkı dostlar

30’larınıza yatırım yapmanın en güzel yolu bugünden sağlam ilişkiler kurmaktır. Sizi mutlu edecek insanları bulduğunuzda ilerisi için de yalnızlık çekmezsiniz. Sorunlarınızı paylaşabileceğiniz ve eğlenebileceğiniz birilerini bugünden bulmaya çalışın.

Hayatınızı kayıt altına alın.

gunluk tutmak

Yaşamlarımız bize çok sıkıcı gibi görünse de aslında her biri ayrı bir hikaye barındırıyor. Bugün yaşadıklarınızı kayıt altına alırsanız geriye dönüp baktığınızda acı veya tatlı birçok anınız olduğunu görürsünüz. Ayrıca bu anıların sizi nasıl geliştirdiğini ve 30 yaşındaki sizi oluşturduğunu görmek çok anlamlı olacaktır.

Para biriktirin.

Man planting Euro coins in soil

Man planting Euro coins in soil

20’lerinizde para biriktirmeye başlamak güzel bir alışkanlıkken 30’larınız için vazgeçilmez olacaktır. Kendinize ait bir hayat kurmak için bugünden biriktireceğiniz paralara ihtiyaç duyacaksınız.

Sağlıklı kalın.

saglikli kalin

Yaş ilerledikçe metabolizmanız yavaşlayacak ve bazı rahatsızlıklar ortaya çıkacaktır. Eğer bugünden kilonuza ve sağlığınıza dikkat ederseniz ilerisinde çok daha az sıkıntı yaşarsınız. Bunun için düzenli kontrollerden geçmek çok önemlidir.

Hatalarınızdan ders alın.

portrait of handsome young man on grey background

portrait of handsome young man on grey background

Hayatta sürekli atalar yapacaksınız, bugün olduğu gibi 30’larınızda da. Ama bugünkü hatalarınızdan dersler çıkarırsanız 30’unuzda çok daha azını yapacaksınız. Hatalar bizim kişiliğimizi şekillendirir ve bizi olgunlaştırır.

Bir hedefe ulaşmış olun.

Journey

Journey

30’larınıza gelmeden büyük bir hedefe ulaşmış olmak ilerisi için sizin adınıza oldukça iyi olacaktır. Çünkü bu sizi hem motive edecek, hem daha iyilerini yapabileceğinizi göreceksiniz. 30’larınız için de ulaşmanız gereken bir hedef koyarsanız, hayatınızı o yönde şekillendirmeniz daha kolay olur.

Kaynak: http://www.lifehack.org/290033/8-habits-everyone-should-take-their-30s-lead-fulfilling-life

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !