Buradasın Ankara Psikolog » Kişisel Gelişim Ve Yaşam Koçluğu » İletişim ve Beden Dili

İletişim ve Beden Dili

Yazar: Ankara Psikolog

İletişim kişinin kendisini, sözlerle, işaretlerle ve beden dili ile ifade etmesidir kısaca. Yapılan bir araştırmaya göre, iletişimde kullanılan kelimelerin % 7 – 10 oranında, ses ve konuşma şeklinin % 30 – 38 oranında ve beden dilinin ise % 55 -60 oranında etkili olduğu tespit edilmiştir. Beden dili, kelime, ses ve konuşmanın dışında kalanların tamamı ile yapılan her türlü iletişimdir.

etkili-iletişim-beden-dili

İnsanlarla kurulan iletişimde, söylediklerimiz kadar konuşurken yapmış olduğumuz hareketler ve kullandığımız beden dili de çok önemlidir. Doğru hareketlerle tamamlanmayan bir konuşma ve iletişim yarım kalmıştır. İletişimde başarılı olmak isteyen bireyler karşısındakinin konuşması ile birlikte yaptığı hareket ve tavırları da hissetmeli, bilmeli ve yorumlayabilmelidir.

Beden dili; bireyin karşısındaki ile iletişime geçerken, konuşmasını desteklerken veya karşısındaki bireyin konuşma ve hareketlerini takip ederken yapmış olduğu sözsüz mesajlar, jestler, mimikler, beden duruşu, hareketler, vücut teması ve aradaki mesafedir. Beden dili ile verilen mesajlar, konuşmaktan ve sarf edilen kelimelerden çok daha önemlidir. Çünkü beden ile karşımızdakine düşmanlık, sıkıntı, güven, hoşlanma, saldırganlık gibi duyguları geçiririz. Çünkü beden dili bu duyguları karşıya geçirmekte sözcüklerden çok önemli bir rol oynarlar. Örneğin iş hayatında kullanılan beden dili, ikili iletişimde, toplantılarda çok büyük önem taşır. Yöneticilerin, çalışanları ile iletişim kurarken beden dilinin öğelerine dikkat etmeleri ve beden dilini kullanmaları, çalışanlarından çok daha iyi verim almalarını ve daha iyi bir iletişim kurabilmelerini sağlamaktadır.

 

Bazı kişilerin sohbetine doyum olmaz. Onlarla konuşurken insan zamanın nasıl geçtiğinin hiç farkına varmaz. Anlattıkları her şey keyifle ve dikkatle dinlenir. Bu tip bireyler anlatımlarını beden dili ile zenginleştirirler ve anlatmak istediklerini  ve karşıya geçirmek istedikleri duygularını beden diline de katarak zenginleştirirler ve ortaya eşsiz bir sohbet çıkar. Bu nedenli bireylerle kuracağınız iletişimde ilk izlenim, yaptığınız hareketler ve sözlerin oluşturduğu kombinasyonlardır. Çok basit bir nezaket gösterisi, sarf edeceğiniz yüzlerce kelimeden çok daha etkili olabilir. Yaptığınız konuşma ve doğru bir beden dili kullanımı size herkesi hayran bırakacak ve dinleyenlerinize duygularınızı çok rahat geçirebileceksiniz. Özellikle beden dilinin temel öğeleri olan; Beden Duruş şekli, Mimiklerin kullanımı, Başın Kullanım şekli, Oturmak amacıyla Seçilen Yer, Giyim tarzı, Kişisel Bakım ve Yapılan Makyaj, Konuşma esnasında Yapılan Jestler, Karşısındaki Kişi İle Kurulan Göz Teması, Ayakların Duruş Şekli ve Kullanımı, Oturma Şekli, Karışınızdaki İle Aranızdaki Mesafe, Elbise İle Kullanılan Aksesuarları yerinde ve zamanında kullanmanız, iletişime geçtiğiniz kişi üzerinde büyüleyici bir etki bırakacaktır.

 

İletişime geçtiğiniz kişinin yerine kendinize koymak ve iletişim esnasında yapmamanız gereken konulara dikkat etmek, etkili iletişimin temel kurallarındandır. Bu nedenle karşınızdaki bireyle iletişim esnasında; Emir vermemeye, Tehdit etmemeye, Uyarmamaya, Konuyu saptırmamaya, İsim takmamaya, Sınamamaya, Öğüt vermemeye, Eleştirmemeye, Yargılamamaya, Nutuk çekmemeye, Suçlamamaya, Alay etmemeye dikkat etmemelisiniz. Bu fiilleri yapmadığınız gibi, beden dili ile de pekiştirmek karışınızdaki bireyle sağlıklı bir iletişime geçmekte çok faydalı olacaktır.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !