Buradasın Ankara Psikolog » Psikoterapi Teknikleri » Jung ve 4 Temel Arketipi

Jung ve 4 Temel Arketipi

Yazar: Ankara Psikolog

Ünlü psikolog ve analitik psikolojinin kurucularından olan Carl Jung, psikolojiye arketip kavramını kazandırmıştır. Arketip, psikolojide algılamamızı örgütleyen, bilinç içeriklerini düzenleye, değiştiren ve geliştiren yapılar olarak tanımlanmaktadır.

Analitik psikolojide arketip, insanların birikmiş deneyimlerinin sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Zihnin yapısal parçaları oldukları gibi, kolektif bilinçaltının da birer parçalarıdır.

Arketipler doğuştan gelir be evrenseldir. Bu ortak paylaşılan kavramlar hem bireysel olarak kişilerin psikolojilerinin gelişimini hem de toplumun bilinçaltını etkilemektedir.

Günümüzdeki birçok modern psikolog Jung’un arketip modelini kullanmasa da, yaygın olarak kullanılan rüya analizi yönteminde birçok ruh sağlığı uzmanı, Jung’un savunduğu arketiplerin kişinin dünyasında olduğunu kabul ederler.

Arketipler’den Örnekler

Jung’a göre çok sayıda ve çeşitte arketipler mevcuttur, fakat kendisinin öne sürdüğü bazı temel arketipler bulunmaktadır.

Animus – Bu arketip kadınlarda bulunan evrensel ve bilinçdışından gelen erkeksiliği ifade etmektedir.

Anima – Bu arketip ise erkeklerde bulunan evrensel ve bilinçdışından gelen kadınsılığı ifade etmektedir.

Magna Mater – Sevginin, besleyici annenin Latin mitolojisindeki Büyük Anne’den gelen evrensel arketipidir.

Persona – Dış dünyaya uyum sağlamak için taktığımız toplumsal açıdan kabul edilebilir benlik ‘maskesi.’

Gölge – İnsan doğasının görülmeyen ve öfkeyi barındıran tarafını ifade eden arketiptir.

Arketiplere Eleştiriler

Birçok insan ise arketiplerin nesilden nesile aktarıldığı, doğuştan geldiği ya da evrensel olduğu fikrine karşı çıkmaktadırlar. Bilim insanlarına göre ise nesillerden aktarılan ve genetik olan insan doğasına özgü şeyler var. Örneğin, gülümsemenin anlamı birçok farklı kültür tarafından ortak olarak paylaşılıyor. Diğer yandan bazı uzmanlar ise arketiplerin hiçbir zaman kanıtlanamayacağını çünkü bilimdışı olduklarını savunuyorlar.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !