Buradasın Ankara Psikolog » Çocuk Psikolojisi » Oğullarını Seven Annelere Müthiş Öğütler

Oğullarını Seven Annelere Müthiş Öğütler

Yazar: Ankara Psikolog

Çocuklar büyürken ebeveynleri tarafından şekillendirilirler. Çocuklarının sevecen bireylere dönüşmesini isteyen anne babalar bunun için ne yapabilirler, sorusundan yola çıkarak bu içerikte anneler ve oğulları konu aldık. İşte oğlunu gelecekte sevmeyi bilen bir erkeğe dönüştürmek için annelerin yapabilecekleri…

Oğlunuza duygularını açıkça ifade etmeyi öğretin.

Oğlunuz umutsuzluğa düştüğü, korku duyduğu, üzüldüğü zamanlarda ağlamak isteyebilir, ona duyguların nasıl davranmamız gerektiği konusunda biz insanlara sinyal verdiğini anlatın. Kendi duygularınızı onunla tartışın. Büyüdüğünde yaşadığı duyguların ayrımını yapmasını kolaylaştırmış ve farklı duygularla nasıl başa çıkacağı konusunda yardım etmiş olursunuz.

Ona ev işlerinin nasıl yapıldığını öğretin.

Hayatının her anında annesi yanında olamayacağı için bir erkeğin nasıl yemek yapıldığını, temizlik yapıldığını, ütü yapıldığını öğrenmesi önemlidir. Bunları ona küçük yaşta öğretirseniz oğlunuz size minnet duyacaktır.

Onu dans etmesi için yüreklendirin.

Müzik, ritim ve dans dünyadaki herkesin anlayabileceği evrensel bir dildir. Oğlunuzun dans etmekten çekinmemesi gerektiğini, bunun duygularını ifade etmenin bir yolu olduğunu ona gösterin. Ayrıca gelişimine sağlayabileceği katkıları da unutmayın.

Oğlunuzun dans etmekten çekinmemesi gerektiğini, bunun duygularını ifade etmenin bir yolu olduğunu ona gösterin. Ayrıca gelişimine sağlayabileceği katkıları da unutmayın.

Ona iyi bir örnek olun.

Çocukların ilk süper kahramanları anne ve babalarıdır kuşkusuz. Büyürken her hareketinizi dikkatle izler ve kendilerine örnek alırlar. Bir anne olarak oğlunuzun karşısında düşünceli, akıllı ve dürüst olun. Sergilediğiniz davranışların tümünü örnek aldığı göz önünde bulundurulduğunda tüm iyi özelliklerinizi göstermek isteyeceğinizi biliyoruz.

Görgü kurallarını öğretin.

Oğlunuza mutlaka ‘lütfen’ ve ‘teşekkür ederim’ demeyi öğretin. İhtiyaç duyan kişilere yardım etmeyi ve kibar bir insan olmanın önemini anlatın. Günümüzde böyle insanlara gittikçe daha çok ihtiyaç duyuluyor.

Onun ilgi duyduğu şeyleri önemseyin.

Desteklediği futbol takımını bilin, sevdiği şeyleri sorun, en sevdiği şarkı hangisidir, hangi tür filmleri izlemekten hoşlanır… Oğlunuzun hayatına izleyici olmayın aktif bir katılımcı olun. Desteğiniz ve ilginizi hissetmek ona güven verecektir.

Başarısızlıklara karşı etrafında bir kalkan oluşturmayın.

Bazen ne kadar istersek isteyelim elde edemediklerimiz olur ve çocuğunuzun bunu olabilecek en erken yaşta öğrenmesi önemlidir. Başarısızlıklardan sakınırsanız, onu korumak için yanında olamadığınız zamanlarda daha sert düşebilir ve nasıl kalkacağını bilemez. Yapacağınız en doğru hamle başarısızlıklardan ders çıkarmayı oğlunuza öğretmektir.

‘Neden’ diye sorduğunda ona cevap verin.

Cevabı bilmiyorsanız bulmak için beraber çalışın. Sorularına cevap bulabilmesi için onu yönlendirin. Ama onu geçiştirmeye çalışmayın. Bazı soruların cevaplanmasının kolay kimisinin ise zor olduğunu anlatabilirsiniz.

Pratik yapmanın işleri mükemmelleştireceğini öğretin.

Bu madde özel olarak spora, müziğe uyarlanabilse de aslında hayatın tümünü kapsayan bir maddedir. İster okul hayatında olsun ister iş hayatında, yaptığımız işler ilk denemede biraz acemice görünebilir ama zamanla ve yeterince pratikle kusursuzlaşacaklardır. Oğlunuzun bunu öğrendiğinden emin olursanız azimli bir birey olmasını sağlamış olursunuz.

Ona sevginizi gösterin.

Eğer oğlunun sevgi dolu olmasını, sevgisini gösterebilmesini istiyorsanız siz de ona sevginizi göstermelisiniz. Yalnızca sözlü değil davranışlarınızla da bunu desteklerseniz ileride aynısını onun da yaptığını göreceksiniz. Hiç vakit kaybetmeden oğlunuzu kucaklayın ve öpün.

 

Kaynak: http://brightside.me

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !