Buradasın Ankara Psikolog » Yaşam » Performansınızı Artıracak 4 Kolay Vücut Hareketi

Performansınızı Artıracak 4 Kolay Vücut Hareketi

Yazar: Ankara Psikolog

İnsanlar vücut hareketlerinin sadece hissettiklerini yansıttığını düşünürler. Ama bu hareketlerin işe yaradığı başka bir şey daha var:Vücudumuzla yaptığımız her şeyin hislerimiz ve düşüncelerimiz üzerinde de büyük bir etkisi var.Örneğin, yapılan araştırmalar gösteriyor ki, ağızlarında kalem tutan insanlar, yüzümüzde güldüğümüz zaman çalışan kasları harekete geçiriyor. Böylelikle daha fazla mutlu oluyorlar.

Son yıllarda vücut duruşumuzun zihnimizi nasıl etkilediğine yönelik çok fazla araştırma yapıldı. İşte sizin için bu araştırmalardan çarpıcı örnekler.

  • Daha iyi kararlar almak için rahatlayın.

Güçlü hissetmek iyidir ama bunu abartmak sizin karar alma mekanizmanızı olumsuz etkileyebilir. Düşündüklerinizin sadece onaylanmasını istiyorsanız güç sizin için kullanışlıdır. Fakat yeni bilgileri kullanarak daha iyi kararlar almak istiyorsanız güçlü gözükmek size yardımcı olmayacaktır.

Yapılan bir araştırmaya göre, rahat ve sakin bir vücut duruşuna sahip insanların dışarıdan gelen bilgilere daha açık oldukları ve bu bilgileri kullanarak daha iyi kararlar almaya yatkın oldukları gözlenmiştir. (Fischer ve arkadaşları, 2011).

Diğer yandan, güçlü ve gergin bir duruşa sahip olan insanların sadece vermek istedikleri karara uygun olan düşüncelere açık olduğu görülmüştür.

  • Yaratıcı olmak için kafanızın karışmasına izin verin.

Huang ve Galinsky (2011) yaptıkları araştırmada yaratıcılığınızı artırmak için kafanızın karışık olmasının faydalı olabileceğini gösterdi. Araştırmada iki ana grup kullanıldı. Birinci grupta, katılımcıların yarısından mutlu bir anıyı hatırlarken kaçlarını çatmaları, diğer yarısından ise mutsuz bir anıyı hatırlarken gülümsemeleri istendi. İkinci gruptaki katılımcılardan ise olması gerektiği gibi davranmaları istendi.

Sonuçlar gösterdi ki duygu durumları ile yaptıkları vücut hareketi uyumsuz olan birinci grup, ikinci gruba göre çok yönlü düşünme konusunda daha başarılıydı.

Çok yönlü düşünme yaratıcılık ediminin ilk aşamaları için oldukça önemlidir. Birbirinden bağımsız fikirleri bir araya getirerek yepyeni fikirlerin ortaya çıkmasını sağlar.

  • Acı eşiğinizi artırmak için kollarınızı açın

Acı, kişiden kişiye göre değişen ve psikolojik faktörlerden etkilenmeye müsait bir histir. Bohns ve Wiltermuth (2012), acaba, vücut duruşları veya düşünce yapıları değiştirilince insanların acı eşiği yükseltilebilir mi diye merak etmişler. Katılımcıların bir kısmından, acı eşiği testine girmeden önce, kollarını uzatmış ve bacaklarını açmış bir halde beklemelerini istemişler. Bu katılımcılar araştırmanın sonunda, normal bir şekilde, kuzu kuzu oturan diğer katılımcılara göre çok daha az acı hissetmişler.

Bunun nedeni, birinci gruptaki katılımcıların gücü temsil eden bir vücut duruşlarını uygulamalarıymış. Çünkü güçlü olmak, insanlarda acılarının üzerinde kontrolü sahibi olduğu hissini uyandırıyormuş.

  • Üstünlük kurmak için yaklaşın

Güç sahibi insanlar, genellikle diğerlerine daha yakın mesafede dururlar. Özellikle konuşurken kişisel alanınızın sık sık içine girerler.

Smith ve arkadaşları, (2013) tarafından yapılan bir araştırmada, katılımcıların kendilerini daha güçlü hissetmesi için, sadece fiziksel olarak değil, hayali olarak bile yakın mesafeli bir konuşma içerisinde olmaları yetiyor.

Kaynak: http://www.spring.org.uk/2013/08/8-easy-bodily-actions-that-transform-mental-performance.php

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !