Buradasın Ankara Psikolog » Çocuk Psikolojisi » 3 Yaş Çocuk Psikolojisi ve Gelişimi

3 Yaş Çocuk Psikolojisi ve Gelişimi

Yazar: Ankara Psikolog

3 Yaş Çocuğu

3 Yaş Çocuğu

Üç yaşında bir çocuk ailesini ele geçirmiş ise kolaylıkla her isteğine ulaşabilir. Soğuk havada; dondurma, park gibi ailenin uygun görmeyeceği şeylere bile ulaşabilecek inatçılıkta olabilir. Artık kendilerine ait bir dünya oluşturmaya başlayan çocuklar;  iyiyi ve kötüyü ayırt edecek yetide olmamasına karşın istekleri oldukça kıymetli olacaktır.

Üç yaşında bir çocuğun artık kendine ait hayalleri vardır. Rahatlıkla cümle kurup herkesle iletişim kurabilir. Bazı zamanlarda iç dünyaları gayet sakin ve sabırlı tutum sergilerken bazen de öfke nöbetlerine yol açabilir.

Üç yaşına gelmiş bir çocuk artık aynada kendisi ile ilgilenebilir. Kıyafetlerini seçip annesi gibi makyaj yapmak isteyebilir. Artık aile rol model olarak alınmaya başlanır.

Bu yaş grubundaki çocuklar biraz daha kendi haline bırakılmaya başlanmalıdır. Yemeğini kendisi yemeye başlayabilir, uykusundan uyanınca odasından gelip mutfaktaki annesini bulabilir.

Bu yaşlarda tuvalet eğitimini çocuk kazanmış olacaktır. Kreşlere gitmek için de uygun bir yaştır. Yaşıtları ile sosyalleşmek gördüğünü anlamak, olayları anlatmak ve yeni heyecanlar çocuğun gelişimi açısından iyi gelecektir. Çocuk evde kapalı kalırsa ve aile sürekli çocuğu yargılarsa gelişimi kötü yönde etkilenecektir.

Ailelerin eğitimli olmaları ve çocuğa yaklaşımları önemlidir. Psikolojik açıdan çocuğu anlamak gerekir. Kendisine ait bir dünya oluşturan çocuğa aile destek olmalıdır. Yapacağı iyi hareketler artık ödüllendirilmeli ve motive edilmelidir. Her isteğine evet demek yanlış bir davranıştır. Aileler hayır demeyi de bilmelidir. Uygun görmedikleri davranışları sakin olarak çocuğa öğretmelidirler. Aile ne kadar sabırlı ve öz verili ise çocuğun hayattaki duruşu da o denli olumlu olacaktır. Kararlı olmak da önemlidir. Baba hayır diyorsa anne aynı konu için evet dememelidir. Çünkü çocuk henüz ayırt edecek yaşta olmadığı için bu durum kafasını karıştırıp kolay olanı tercih edecektir.

 

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

3 Yorumlar

Hüseyin gazi 27 Temmuz 2017 - 09:24

Benim çocuğum çok inatçı her istediğinin olmasını istiyor bizim ne yaptığımızın ve ne dediğimizin hiç bir önemi yok sosyalleşme yaşında olmasına rağmen bir türlü kıreşe göndermiyoruz hep huysuz hep mızmız iyi hareketlerini ödüllendirmemize rağmen bir türlü yünlenfiremiyoruz (kızım üç yaşında) yardımcı olursanız sevinirim teşekürler

Cevapla
dilberoncu 20 Aralık 2017 - 00:36

Merhaba benim oğlu 3 yaşında hala bezliyorum bir diğer sorunumuz ben konuşurken beni dinlemiyor sohbet edemiyorum mesela bir şeyin doğru yada yanlış olduğunu anlatacam ama hiçbir şekilde dinlemiyor yüzüme bile bakmıyor.Ne olur yardım edin

Cevapla
tugce 25 Nisan 2018 - 11:42

merhaba benım oglum 3 yasında hala bez takıyorum gece cok sut ıctıgı ıcın daha her seyı tam olarak konusamıyor esım ve benı her zaman dınlemıyor yapmadıgımız her kucuk bır seyde bıze ve kendıne zarar verıyor demır eksıklıgı dusuk oldugu ıcın tedavı gorduk ıctıgı ılaclardan dolayı cok sınırlı oldu ne yapmam gerekıyor yardım edın

Cevapla

Yorumunuzu Bekliyoruz !