Buradasın Ankara Psikolog » Yaşam » 32 Yıldan 32 Hayat Dersi

32 Yıldan 32 Hayat Dersi

Yazar: Ankara Psikolog

Herkes yaşarken birçok şey öğreniyor ve kendine ders çıkardığı olaylar yaşıyor. Bu yazımızda OlesyaNovikove isimli gezgin gazetecinin yaşadığı 32 yıla sığdırdığı 32 hayat dersini konu aldık. Yazdıklarından yaşınız kaç olursa olsun sizin de pay çıkarabileceğinize inanıyoruz.

 1. Her ne kadar güzel, başarılı, yetenekli, zeki olursa olsun herkesin korkuları vardır. hayatta ne elde ederseniz edin daha büyük bir şey sizi korkutacak.
 2. Hayatta sabit kalan hiçbir şey yok değişim her an oluyor ve olmaya devam edecek. Aklı başında bir insan değişmeli miyim değişmemeli miyim diye kendine sormaz.
 3. ‘Çabuk’ demek ‘Yavaş ama bölünmeden’ demektir. Çabuk olmak için aceleci ve düzensiz olursanız bir işe yaramaz ama sistemli ve emin ilerlediğinizde zamanla çabuklaşmış olacaksınız.
 4. Her zaman tükettiğinizden daha fazlasını üretmeye çalışın.
 5. ‘Bugün’ dün yaptıklarınız ve düşündüklerinizdir, ‘Yarın’ ise bugün yapacaklarınız ve düşüneceklerinizdir.
 6. Hayatta hiçbir şeyin garantisi yoktur. Yaşarken bunu unutmadan, olabilecek her şeye hazırlıklı olarak yaşamalısınız.
 7. Kutsal bilgi çağı sona erdi artık edindiğiniz bilgiler konusunda daha seçici ve dikkatli olmalısınız.
 8. Mutluluk ve haz aynı şey değildir. geçici hazlar sizi anlık olarak tatmin eder ama yeni bir araba, pahalı kıyafetler sizi gerçekten mutlu etmez.
 9. Herkes acı çeker ve acı çekmek gerçektir. Şimdi acı çekmiyor gibi görünen insanlar bile günün birinde bunu tecrübe ederler.
 10. Hayatta hep inişler ve çıkışlar olacak bu yüzden sürekli mutlu olman mümkün değil. Ayrıca sürekli mutlu olan hiç kimse yok.
 11. Hayatından zevk almaya bakmalısın çünkü bu şekilde zihninde bir denge kurabilirsin.
 12. Beslenmene dikkat etmen çok önemli. Özellikle de meyvelerin nasıl faydaları olduğunu bilmeli ve yeme düzenine sıklıkla dahil etmelisin.
 13. “Vücudum kendi için iyi olan şeyi bilir.” düşüncesi son derece sinsi bir düşünce çünkü sigara içmeye alışkın vücut sigara, bir alkoliğin vücudu da alkol ister.
 14. Yediğiniz yemekler yalnızca fiziksel görünüşünüzü ve sağlığınızı etkilemez aynı zamanda beyninize de etki eder ve düşüncelerinizden, karar verme mekanizmalarınıza kadar birçok şeyi etkiler.
 15. Para sonsuz mutluluk kaynağı değildir ama yaşarken sürekli parayı dert etmemek için yeteri kadar paraya sahip olmak gerekir.
 16. Tüm insanların eşsiz olduğu düşüncesi fazlasıyla abartılıyor çünkü insanların farklılıktan çok benzerlikleri var.
 17. Herkesin bağımlılıkları olabilir. Bağımlılıklardan kurtulmanın en iyi yolu bağımlı olduğunuz şeye olan erişiminizi engellemektir.
 18. Değişimi hazır olmadığınız bahanesiyle ertelememelisiniz çünkü değişim kolaylıkla kabullenilmemektedir bu yüzden hiçbir zaman değişime tamamen hazır olmayacaksınız.
 19. Hayat tıpkı ilk bölümlerini sizin yazmadığınız bir kitaba benzer. Hatta ilerleyen zamanlarda yine sizin dışınızda gelişen bölümleri olabilir ama asıl yazar sizsiniz.
 20. Hayatta elle ettiğiniz sonuçlar birçok denemenin birleşmiş sonucudur. Hiçbir şey tek seferde elde edilmez.
 21. Hayatınızın bir döneminde siz yardımcı olan bir şey başka bir zaman ilerlemenizi engelleyebilir. Vakti geldiğinde vazgeçmeyi de bilmek gerekir.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !